Detection of Alzheimer's disease in EEG signal using multimodal MRI and EEG signals
- Tez No: 828642
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Toplumun ortalama yaşam süresindeki artışın bir sonucu olarak demans, acil ve önemli bir halk sağlığı sorunu olarak ortaya çıktı. Bu doğrudan nüfusun ortalama yaşının artmasının bir sonucudur. 1960'ların ortalarından önce, insanlar yaşlılık demansının Alzheimer hastalığından (AD) daha yaygın olduğuna inanılıyordu. o zamanlar yaşlılık öncesi bunamanın bir biçimi olarak düşünülüyordu. Bu çalışma, makine geliştirme üzerine kurulu akıllı bir sistem geliştirmektir. makine öğrenimi ve uygulayıcılara sağlıkla ilgili nedenler sağlaması öngörülüyor kullanarak Alzheimer durumunun doğru bir şekilde tespit edilmesinde eller yardımcı olur manyetik rezonans görüntüleme.
Özet (Çeviri)
As a consequence of an increase in the community's average life duration, dementia has surfaced as a public health problem of pressing and important concern. This is a direct result of the rising average age of the population. Before the middle of the 1960s, people believed that senile dementia was more common than Alzheimer's disease (AD), which at the time was thought of as a form of pre-senile dementia the main contributions of this work is to develop an intelligent system that is built on machine developing machine learning and is envisioned to provide health reasons practitioners with helping hands in making an accurate detection of Alzheimer's condition by utilizing magnetic resonance imaging.