Devletin yeniden yapılandırılmasında riskler ve fırsatlar: Afrika boynuzu örneği
Risks and opportunities in state rebuilding: the case of horn of Africa
- Tez No: 828643
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT PİRİNÇÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Afrika Boynuzu'nda yaşanan sorunların temelinde sömürgecilik yer almaktadır. Afrika Boynuzu'nun sahip olduğu sömürgecilik geçmişi bölgede zayıf devlet-toplum ilişkisinin ve kırılgan devlet yapılarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu durum post-kolonyal dönemde bölge ülkelerinin kurumsal devlet yapılarının zayıflamasına ve hatta çökmesine neden olmuştur. Bölgede bulunan her ülkenin farklı yönetim mekanizmalarına ve farklı dinamiklere sahip olması her ülkede devletin yeniden yapılandırılmasına yönelik uygulamalarda farklılıklara neden olmaktadır. Devletin yeniden yapılandırılması konusunda özellikle adalet ve yönetişim, güvenlik ve ekonomi sektörlerinde yapılması gereken uygulamalar bulunmaktadır. Bununla birlikte devletin yeniden yapılandırılmasına yönelik çabalar karşısında ciddi meydan okumalar, riskler ve fırsatlar da yer almaktadır. Bu kapsamda post-kolonyal dönemde çatışma sonrası durumlarda bölgesel güçlerin geri çekilmesiyle ortaya çıkan güç boşluklarından kaynaklı iktidar mücadeleleri, terörizm, bölge dışı aktörlerin askeri varlıkları ve bölgenin militarize olması, bölgesel meydan okumalar, ikili ve bölgesel krizler ve en önemlisi bölge ülkelerinin sömürgecilik geçmişinden kaynaklı yapısal sorunlar devletin yeniden yapılandırılması önündeki en büyük riskler arasında yer almaktadır. Ancak Afrika Boynuzu'nun bulunduğu jeostratejik konum dikkate alındığında bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması ve kurumsal devlet yapılarının oluşturulması durumunda bölge ülkeleri ve bölge için önemli fırsatların ortaya çıkması mümkün olacaktır. Dolayısıyla 21. yüzyılda önemini giderek artıran Afrika Boynuzu'nda devletin yeniden yapılandırılmasının önündeki riskler ve fırsatların anlaşılması için yararlı bir çerçeve sunmayı amaçlayan bu çalışma, devlet-toplum ilişkilerini dikkate alarak karşılaştırmalı bir analiz ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Colonialism is at the core of the problems experienced in the Horn of Africa. The colonialism history of the Horn of Africa has led to the emergence of weak state-society relations and fragile state structures in the region. This situation has led to the weakening and even collapse of the institutional state structures of the countries of the region in the post-colonial period. The fact that each country in the region has different administrative mechanisms and different dynamics causes differences in the practices of state rebuilding in each country. There are steps to be taken in the state rebuilding, especially in the justice and governance, security and economy sectors. However, there are also serious challenges, risks and opportunities in the face of efforts to state rebuilding. In this context, power struggles caused by power gaps arising from the withdrawal of regional powers in post-colonial and post-conflict situations, terrorism, the military presence of non-regional actors and the militarization of the region, regional challenges, bilateral and regional crises and, most importantly, structural problems caused by the decolonization history of the countries of the region are among the highest-level risks to the restructuring of the state. However, taking into account the geostrategic location of the Horn of Africa, it will be possible to ensure security and stability in the region and to create important opportunities for the countries of the region and the region if institutional state structures are established. This thesis aims to present a cuseful perspective to comparative analysis taking into account the state-society relations in the Horn of Africa.It focuses on understanding the risks and opportunities for state rebuilding, especially in the Horn of Africa, which has become increasingly important in the twenty-first century.