Üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda eritrosit süspansiyonu replasman ihtiyacının forrest sınıflamasına göre karşılaştırılması
Comparison of the erythrocyte suspension replacement need in patients with upper gastrointestinal system bleeding according to the forrest classification
  1. Tez No: 828680
  2. Yazar: MESUT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KORAL ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç:Üstgastrointestinal sistem (GİS) kanamalarındaeritrosit süspansiyonu (ES) replasmanıana tedavi planını oluşturmaktadır. Forrest sınıflaması peptik ülser kanamalarının değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan bir sınıflama yöntemi olup, tekrar kanama riskinin tahminine dayanmaktadır. Çalışmamızdaana amaç peptik ülser kanamalarındaeritrosit süspansiyonu replasman ihtiyacının Forrest sınıflamasına göre karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem:Çalışmamız retrospektif kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji bölümüne 1 Ocak 2014 ile 1 Aralık 2022 tarihleri arasında başvuran üst GİS kanaması tanısı alıp endoskopi işlemi yapılan 18 yaş üstü 151 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, eşlik eden hastalıklar, kullandıkları tedaviler, laboratuvar verileri ve Forrestsınıflamasına göre transfüzyon ihtiyaçları kaydedildi. Bulgular:Çalışmayadahil edilen 151 hastanın yaş ortalaması 61,61±17,97olarak saptandı. Hastaların %74.2'sine (n:112) 1 ünite ile 13 ünite arasında değişen miktarda ES replasmanı yapıldığı görülmüştür. ES replasman miktarı açısından incelendiğinde5 ünite ve üzerinde ES replasmanı yapılma oranı en yüksek grubun Forrest 2B sınıfı olduğu saptandı (p:0,024). Herhangi bir Forrest sınıfına ait olmanın ES replasmanı yapılıp yapılmadığı açısısından tek başına anlamlı etkisinin olmadığı gözlendi (p:0,104). Mide ve duodenum ülserli olgular karşılaştırıldığında kanama odağının Forrest sınıflamasını etkilemediği saptanmıştır (p:0,330). Sonuç:Forrest 2B sınıfındaki hastalarda ES replasman miktarının anlamlı derecede daha yüksek olduğu görülmüştür. Aynı zamanda tek başına Forrest sınıfının ES replasman ihtiyacını belirleyen etken olmadığı görülmüştür. Hastanın yaşı, kronik hastalıkları, başvuru sırasındaki hemoglobin seviyesi vb birçok faktörle birlikte değerlendirilmesinin önemi ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In upper gastrointestinal system (GIS) bleedings, erythrocyte suspension (ES) replacement constitutes the main treatment strategy.The Forrest classification is a commonly used classification method for the assessment of peptic ulcer bleedings, relying on the prediction of the risk of rebleeding. The primary objective of our study is to compare the need for erythrocyte suspension replacement in peptic ulcer bleedings according to the Forrest classification. Materials and Methods:Our study was designed as a retrospective cross-sectional study. A total of 151 patients aged 18 and over, diagnosed with upper gastrointestinal bleeding and undergoing endoscopic procedures, who presented to the Gastroenterology Department of Kocaeli Derince Training and Research Hospital between January 1, 2014, and December 1, 2022, were included in the study. Demographic data, comorbidities, treatments administered, laboratory results, and transfusion requirements based on the Forrest classification were recorded for the patients. Results:The mean age of the 151 included patients was determined to be 61.61±17.97. It was observed that erythrocyte suspension replacement was performed in varying amounts between 1 unit and 13 units for 74.2% (n: 112) of the patients. When examined in terms of the amount of ES replacement, the group with the highest rate of ES replacement of 5 units or more was found to be Forrest 2B classification (p: 0.024). It was observed that being in any Forrest classification alone did not have a significant effect on whether ES replacement was performed or not (p: 0.104). When comparing cases with gastric and duodenal ulcers, it was determined that the bleeding focus did not affect the Forrest classification (p: 0.330). Conclusion:It was observed that the amount of ES replacement was significantly higher in patients classified as Forrest 2B. Additionally, it was noted that the Forrest classification alone is not the determining factor for ES replacement need. The importance of evaluating factors such as patient's age, chronic diseases, hemoglobin levels at admission, and various other factors collectively highlights the significance of comprehensive assessment.