Abdominal myomektomide sublingual misoprostolün kanama üzerine etkisi
The effect of sublingual misoprostol on blood loss in abdominal myomectomy, abdulkadir öktem, md., dissertation
- Tez No: 828686
- Danışmanlar: DOÇ. ERBİL KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada abdominal myomektomi yapılan hastalarda preoperatif sublingual misoprostol kullanımının operatif kanama miktarı üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Randomize kontrollü olarak gerçekleştirilen bu araştırma; Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 21 Mart 2022 – 1Mart 2023 tarihleri arasında abdominal myomektomi yapılan 80 olgunun dâhil edildiği bir vaka-kontrol çalışmasıdır. Preoperatif sublingual 200 μg misoprostol uygulanan 40 olgu ve misoprostol uygulanmayan 40 kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Gruplar arasında demografik, obstetrik ve myom özellikleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the effect of preoperative sublingual misoprostol use on the amount of intraoperative blood loss in patients who underwent abdominal myomectomy. Method: This randomized controlled study is a case-control study in which 80 cases who underwent abdominal myomectomy between 21 March 2022 and 1 March 2023 at Van Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı Medical Center Gynecology and Obstetrics Clinic. Forty patients who were administered sublingual 200 μg misoprostol preoperatively and 40 control groups who were not administered misoprostol were included in the study. Results: There was no significant difference between the groups in terms of demographic, obstetric and myoma characteristics (p>0.05).