Sofra eşyası tasarımının estetik değeri
Aesthetic value of tableware design
  1. Tez No: 828687
  2. Yazar: HASAN İN
  3. Danışmanlar: PROF. KAAN CANDURAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İlkel dönemde başlayan kap-kacak yapımı, tarihsel süreç içerisinde dünyanın farklı bölgelerinde toplumsal, sosyal ve kültürel farklılıkların da etkisiyle geçirmiş olduğu değişim ve gelişim dönemlerinin yanı sıra Sanayi Devrimi sonrası ortaya çıkan üretimdeki genişleme ile birlikte hız kazanarak devam etmiştir. Atölye çömlekçiliği hareketleri ile pozitif bir dinamizm kazanan zanaatın, sanatsal bir bilinç düzeyinde kabul görmesiyle seramik sanatı hak ettiği değeri görmeye başlamıştır. Modernizmin en büyük katkılarından biri olan tasarım vizyonu ve sonrasında kavramsal sanatın ortaya çıkışıyla devam eden süreçler göz önünde bulundurulduğunda genellikle ihtiyaç ve gereksinimler nedeniyle üretilmiş olan seramik sofra eşyaları için Postmodernizm'in katkısı ile alışılagelmiş ölçüt ve standartların ötesinde bir alan açılmıştır. Endüstri ve zanaattan beslenen işlevsel faydanın amaç dışı bırakılmasıyla daha özgün ve özgür biçimler üretilmiş, galerilerde izleyiciye ulaşan sanatsal söylemler daha fazla karşılık bulmuştur. Bu çalışma ile literatür taramalarından elde edilen dokümanlar detaylı bir biçimde incelenmiş, seramik sanatı ile paralel bir süreç geçirmiş olan sofra seramiklerinin gelişim ve değişim geçirdiği dönemler ve etkileyen hareketler belirtilmiştir. Süregelen dönüşüm ile birlikte günümüzde tüketim ve popüler kültürün etkisiyle artık galerilerde sergilenebilecek düzeyde üretilen sofra eşyalarında yapılan yemek sunumlarının ne ölçüde yaygınlaştığı ve zenginleştiği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Postmodernizm sonrası kabul gören algılama biçimlerinden faydalanılarak tasarlanan yeni, farklı ve bilindik kalıpların dışında bir çizgide yer alan sanatsal önermeler üretilmiştir. Üretilen çalışmalarda işlevselliği tamamen amaç dışı bırakmadan görsel ve estetik normların ötesinde ölçütlerin deneyimlendiği formlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The making of pots and pans, which started in the primitive period, continued by gaining momentum with the expansion in production after the Industrial Revolution, as well as the periods of change and development that it went through with the influence of communal, social and cultural differences in different parts of the world in the historical process. With the acceptance of the craft, which gained a positive dynamism with the studio pottery movements, at an artistic consciousness level, the art of ceramics started to see the value it deserves. Considering the vision of design, which is one of the biggest contributions of modernism, and the processes that continue with the emergence of conceptual art afterwards, an area beyond the usual criteria and standards has been opened with the contribution of Postmodernism for ceramic tableware, which are generally produced due to needs and requirements. By excluding the functional benefit from industry and craft, more original and free forms were produced. In this study, the documents obtained from the literature reviews were examined in detail, and the periods of development and change of tableware ceramics, which had a parallel process with the art of ceramics, and the movements that affected them were specified. With the ongoing transformation, it has been tried to reveal how widespread and enriched the food presentations made in tableware produced in the level that can now be exhibited in galleries under the influence of consumption and popular culture today. Artistic propositions that take a line outside of the new, different and familiar patterns designed by making use of the accepted perception forms after postmodernism were produced. In the works produced, forms were created in which criteria beyond visual and aesthetic norms are experienced without leaving functionality completely out of purpose.