Activated carbon supported monometallic and bimetallic catalysts for hydrogenation of carbon oxides
Karbon oksitlerinin hidrojenasyonu için aktif karbon destekli tek ve çift metalli katalizörler
  1. Tez No: 82870
  2. Yazar: TÜLAY BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İLSEN ÖNSAN, PROF. DR. MAHİR ARIKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
vıı ÖZET Aktif karbon (AK) destekli tek ve çift metalli katalizörlerin hazırlanması için tekrarlanabilir bir empregnasyon yöntemi geliştirildi. Aktif karbon destekli iki adet tek metalli nikel ve iki adet çift metalli nikel-molibden katalizörleri empregnasyon ve birlikte- empregnasyon teknikleri kullanılarak hazırlandı ve katalitik performansları CO hidrojenasyonu ve CO2 metanasyonu için test edildi. Fiziksel karakterizasyon için bütün katalizör örneklerinin toplam yüzey alanları ölçüldü. Reaksiyon sıcaklığı, nikel yüklemesi ve molibden eklemenin katalitik etkinlik üzerindeki etkileri araştırıldı. Tek metalli nikel katalizörlerinde, nikel yüklemesinin %5 (ağırlık)'tan %10 (ağırlık)'a arttırılması CO2 metanasyon etkinliğini önemli ölçüde artmasına sebep oldu ve katalizörlerin her birine %5 (ağırlık) molibden eklemek CO2 metanasyon etkinliklerini sıcaklığa bağlı olarak neredeyse 15 kat arttırdı. Reaksiyon sıcaklığının 498 K'den 548 K'e arttırılması bütün katalizörlerin CO2 metanasyon yeteneklerini ise, önemli bir etkinlik kaybına sebep olmadan arttırdı. CO hidrojenasy onunda ise, nikel yüklemesinin arttırılması AK-destekli tek metalli nikel katalizörlerin etkinliğinin keskin bir şekilde artmasına sebep oldu. İkinci metalik faz olarak MoOx'in eklenmesi, katalizörlerin etkinliğinin yanısıra C2 ve az miktarda C3 parafMerinin üretimine sebep olarak bölgelerin polimerleşme etkinliğini arttırdı. Reaksiyon sıcaklıklarının 498 K'den 623 K'e arttırılması etkinlik düzeylerinin yükselmesine neden oldu. Aktif karbon destekli katalizörler benzer Ni ve Ni-Mo içerikli alumina destekli katalizörler ile karşılaştırıldığında, CO2 metanasyonu ve CO hidrojenasyonu katalitik etkinliklerinin aktif karbon destekli katalizörler için daha düşük olduğu ancak CO hidrojenasyonunda düşük parafinlerin, yani metan ve etanın, üretimi için seçiciliklerinin daha fazla olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT A reproducible procedure was established for the preparation of activated carbon (AC) supported monometallic and bimetallic catalysts by impregnation techniques. Two monometallic nickel and two bimetallic nickel-molybdenum catalysts supported on activated carbon were prepared using impregnation and coimpregnation respectively, and their catalytic performance was tested for CO hydrogenation and CO2 methanation. Total surface areas of all catalyst samples were measured for physical characterization. The effects of reaction temperature, nickel loading and molybdenum addition on the catalytic activity were investigated. In the monometallic Ni catalysts, the increase in Ni loading from 5 wt% to 10 wt% led to a drastic increase in CO2 methanation activity, and the addition of 5 wt% molybdenum to each catalyst enhanced the CO2 methanation activities up to 15 times depending on the reaction temperature. Increase in reaction temperature from 498 to 548 K increased the CO2 methanation abilities of all catalysts without leading to any significant loss of activity. In the case of CO hydrogenation, increase in nickel loading led to a sharp increase in the activity of AC-supported monometallic Ni catalysts. Introducing MoOx as the second metallic phase increased the activities of the catalysts and enhanced the polymerization activity of the sites leading to the production of C2 and very small amounts of C3 paraffins. The activity levels were increased by the increase in reaction temperature from 498 to 623 K. When activated carbon supported catalysts were compared with alumina supported catalysts with similar Ni and Ni-Mo contents, the activity values obtained in both CO2 methanation and CO hydrogenation were found to be lower for the activated carbon supported catalysts, while their selectivity for the production of lower paraffins, methane and ethane, was higher in CO hydrogenation.