Evolution of the notion of human security and Japanese human security understanding(s)
İnsani güvenlik kavramının gelişimi ve Japon insani güvenlik anlayış(lar)ı
  1. Tez No: 828702
  2. Yazar: AYSU İMRAN ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE PINAR GÖZEN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsani güvenlik kavramı, İnsani Gelişme Raporu'nun 1994'te yayınlanmasından bu yana uluslararası toplumda süregelen bir tartışma konusu olmuştur. Bu çalışmada, 1994 İnsani Gelişme Raporu'nun yayınlandığı günden COVID-19 pandemisi sonrasındaki dönemde yayınlanan 2022 İnsani Gelişme Özel Raporu'nun yayınlanmasına kadar insani güvenliğin gelişimi analiz edilmektedir. Öncelikle kavramın Birleşmiş Milletler'deki gelişimi incelenmekte, ardından insani güvenlik anlayışıyla ilgili girişimleriyle öne çıkan Japonya'nın insani güvenlik anlayışına odaklanılmaktadır. Bu tezde insani güvenliğin Japonya için önemi ve bu kavramı benimsemesine neden olan faktörler üzerinde durulmaktadır. Buna göre Japonya'nın bu alandaki çabaları analiz edilirken Japonya'ya atfedilen kimliklerin ve Japon politika yapıcıları tarafından Japonya'ya biçilen rollerin Japonya'nın insani güvenlik anlayışını nasıl etkilediği eleştirel bir şekilde incelenmektedir. Bu inceleme Japonya'nın bu anlayışı bir politika olarak izlemeye başladığı 1998 yılından 2023 yılına kadar“Diplomatik Mavi Kitaplar”ve Japon politika yapıcıların konuşmalarının söylem analizi ile yapılmaktadır. İnsani güvenlik başlangıçta başbakan düzeyinde sürdürülen bir söylemken, daha sonra Dışişleri Bakanlığı'nın söylemi haline gelmiştir. Sonraki dönemde, COVID-19 pandemisine kadar Japonya Resmi Kalkınma Yardımını yöneten Japon Uluslararası İş Birliği Ajansı (Japan International Cooperation Agency, JICA)'nın söylemi iken bugün Başbakan Kishida'nın ortaya attığı“yeni çağda insani güvenlik”söylemi hakimdir. Japonya'nın insani güvenlik anlayışı, yardım kavramı aracılığıyla daha görünür hale gelen mevcut dış politika yaklaşımının destekleyici bir unsuru olarak tanımlanabilir.
Özet (Çeviri)
Since the publication of the Human Development Report in 1994, the concept of human security has been a topic of ongoing discussion in the international community. It has continued to evolve until the publication of the Special Human Development Report on Human Security in 2022, which was published in the post-COVID-19 period. In this study, the evolution of human security from the day the Human Development Report was published until the release of the 2022 Special Human Development Report on Human Security is analysed. The thesis begins by examining the evolution of the concept at the United Nations. Then, it focuses on Japan's understanding of human security, which is distinguished by initiatives related to the understanding of human security. The significance of human security for Japan and the factors that prompted its adoption of the notion are studied. While analysing Japan's endeavours in this field, the thesis critically examines how the identities attributed to Japan and the roles assigned to Japan by Japanese policymakers have influenced Japan's understanding of human security. This is done through analysing the rhetoric of the Diplomatic Bluebooks and speeches of Japanese policymakers from 1998 on, that is the year when Japan started to pursue this understanding as a policy until the revision of the Charter for Development Cooperation in 2023. Human security was at the beginning a rhetoric maintained at the level of the Prime Minister, but later became the rhetoric of the Ministry of Foreign Affairs. Afterwards, while it was the rhetoric of Japanese International Cooperation Agency (JICA), which administered Official Development Assistance (ODA) until the COVID-19 pandemic, today the rhetoric of“human security in the new era”, rhetoric produced by Prime Minister Kishida, predominates. The Japanese human security understanding can be described as a supporting element of its current approach to foreign policy, which has been made more visible through the concept of aid.