Nazofarenks kanserlerinde evreleme F-18 FDG pet/BT görüntülemede volümetri̇k parametreleri-n prognosti̇k değeri
Stagıng ın nasopharynx cancers F-18 prognostic value of volumetrıc parameters ın F-18 FDG pet/ct ımagıng
  1. Tez No: 828711
  2. Yazar: ÇAĞLAGÜL EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Nazofarenks karsinomu (NFK) ülkemiz için non-endemik bölge olmasına rağmen, erken evrelerde bile tümörün persistan durumu, nüks ve metastaz yapma ihtimali yüksek olup, prognozu kötü olarak sonuçlanabilir. Kişiselleştirilmiş tedavi protokolü hastalık sağkalımını arttırmakla birlikte, hangi hastada daha agresif tedavi modaliteleri uygulanacağına dair henüz bir yöntem bulunmamaktadır. Bu çalışma ile, evreleme F-18 Florodeoksiglukoz (FDG) pozitron emisyon tomografi/bilgisayarlı tomografi (PET/BT)'nin volümetrik paramaterelerinin hastalığın prognozunu öngörme başarısını saptamayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, histopatolojik olarak NFK tanısı alıp, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda Mayıs 2010-Temmuz 2021 tarihleri arasında tedavi öncesi evreleme amacıyla FDG PET/BT görüntülemesi, daha sonra Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı tarafından definitif tedavisi yapılan toplam 62 hasta dahil edilmiştir. Hasta dosyaları retrospektif olarak incelenerek cinsiyet, yaş, sigara-alkol kullanım durumu, tümör evresi, nodal evre, hastalığın genel evresi, histopatolojik alt tipi, lokorejyonel nüks, uzak metastaz ve sağkalıma ait bulgular kaydedildi. Evreleme FDG PET/BT görüntülemede primer lezyon ve lenf nodundan ölçülen Maksimum Standardize Uptake Value (SUVmax), Ortalama Standart Tutulum Değeri (SUVmean), Metabolik tümör volümü (MTV) ve Tümör Lezyon Glikolizis (TLG) değerleri, NTR (Nodal to tumor ratio) oranı kaydedildi. Bu parametrelerin, hastalığın nüks, metastaz durumu ve sağkalımı öngörmedeki değeri araştırıldı. Bulgular: Araştırmaya 62 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 49,6 ± 14,1 di. Hastaların 50'si (%80.6) erkek, 28'i (%45.2) sigara içiyordu. Alkol kullanan 1 (%1.6) hasta vardı. Tümür grade'ine göre 12 hasta (%19.4) keratinize, 9 hasta (%14.5) diferansiye non- keratinize, 41 hasta (%66.1) ise indiferansiye-non keratinize olarak raporlanmıştı. Hastaların 18'i (%29) T1 evresinde, 27'si (%43.5) T2 evresinde, 6'sı (%9.7) T3 evresinde ve 11'i (%17.7) ise T4 evresindeydi. N evrelemesine göre ise 9 (%14.5) hasta N0, 9 hasta (%14.5) 6 N1, 32 (%51.6) hasta N2, 10 (%16.1) hasta N3a ve 2 (%3.2) hasta ise N3b olarak sınıflanmıştı. Tümör büyüklüğü ve lenf nodu tutulumuna göre genel olarak bakıldığında ise hastaların 3'ü (%4.8) evre 1, 11'i (%17.7) evre 2, 28'i (%45.2) evre 3 ve 20'si (%32.3) evre 4A olarak sınıflanmıştı.
Özet (Çeviri)
Aim: Although nasopharyngeal carcinoma (NFC) is a non-endemic region for our country, the persistent state of the tumor, even in the early stages, has a high probability of recurrence and metastasis, and the prognosis may be poor. Although the personalized treatment protocol increases the disease survival, there is no method yet to determine which patient will be applied more aggressive treatment modalities. With this study, we aimed to determine the success of the volumetric parameters of staging F-18 Fluorodeoxyglucose (FDG) positron emission tomography/computed tomography (PET/CT) in predicting the prognosis of the disease. Material and Methods: In this retrospective study, histopathological diagnosis of nasopharyngeal carcinoma was performed at Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine, Department of Nuclear Medicine between May 2010 and July 2021 for pre- treatment staging with FDG PET/CT imaging, then by the Radiation Oncology Department. A total of 62 patients who underwent definitive treatment were included. The patient files were reviewed retrospectively and the findings of gender, age, smoking-alcohol use, tumor stage, nodal stage, general stage of the disease, histopathological subtype, locoregional recurrence, distant metastasis, and survival were recorded. SUVmax, SUVmean, MTV and TLG values measured from the primary lesion and lymph node in the staging FDG PET/CT imaging, and NTR ratio were recorded. The value of these parameters in predicting disease recurrence, metastasis status and survival was investigated. Results: 62 patients were included in the study. The mean age of the patients was 49.6 ± 14.1 years. Fifty (80.6%) of the patients were male and 28 (45.2%) were smokers. There was 1 (1.6%) patient who used alcohol. According to tumor grade, 12 patients (19.4%) were reported as keratinized, 9 patients (14.5%) as differentiated non-keratinized, and 41 patients (66.1%) as undifferentiated non-keratinized. Eighteen (29%) of the patients were at T1 stage, 27 (43.5%) at T2 stage, 6 (9.7%) at T3 stage, and 11 (17.7%) at T4 stage. According to N staging, 9 (14.5%) patients were classified as N0, 9 (14.5%) patients as N1, 32 (51.6%) patients as N2, 10 (16.1%) patients as N3a and 2 (3.2%) patients as N3b. In general, 8 according to tumor size and lymph node involvement, 3 (4.8%) of the patients were stage 1, 11 (17.7%) stage 2, 28 (45.2%) stage 3 and 20 (32.3%) stage. It was classified as 4A.