Bağ küllemesinin (Erysiphe (Uncinula) necator Schwein.) mücadelesinde farklı ilaçlama programlarının etkililiklerinin konvansiyonel ve elektrostatik püskürtme teknikleri kullanılarak belirlenmesi
Determination of efficacies of different application programs in control of powdery mildew (Erysiphe (Uncinula) necator Schwei̇n.) using conventional and electrostatic spraying techniques
- Tez No: 828712
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Genel olarak klasik püskürtme yöntemi ile yapılan kimyasal uygulamalarda, ilaçlama makinelerinden çıkan karışımın yaklaşık %50-%80'lik bölümünün hedefe ulaşmadığı yapılan araştırmalarda belirlenmiştir ve bu hedefe ulaşmayan kısmın ya sürüklendiği ya da uygulama alanına yakın toprak yüzeyine gittiği belirlenmiştir. İlaçlama tekniğinin etkinliğinin belirlenmesinde başlıca kriterler; birikim (depozit), kaplama oranı, kayıplar ve biyolojik etkinliktir. Bu çalışmamızda, konvansiyonel ilaçlama 1/1 doz ve elektrostatik ilaçlama 1/1 doz kullanılıp 2 farklı program ile kontrol uygulamalarının Bağ Küllemesi Hastalığı üzerindeki etkileri denenmiştir. Denemede kullanılan aktifler; Fungisit olarak söz konusu hastalığa karşı ruhsatlı, fluxapyroxad 300 g/L, metrafenone 500 g/L, penconazole 100 g/L ve pyriofenone 300 g/L kullanılmıştır. FRAC P grubunda“Bitki immun sistemini aktive eden”fungisit olarak Reynoutria spp. ekstraktı 224,6 g/L kullanılmıştır. Bitki aktivatörü olarak Lactobacillus acidophilus fermentasyon ürünü 855,81 g/L kullanılmıştır. Elektrostatik püskürtme ve konvansiyonel ilaçlama yöntemiyle uygulanan programlar, Tarım ve Orman Bakanlığı standart ilaç deneme metotlarına göre sayımları yapılmış ve hastalıkla savaşımda her iki programda da elektrostatik püskürtme sistemi ile yapılan uygulamalar daha az su ile en etkili sonucu vermiştir.
Özet (Çeviri)
Generally, studies have shown that approximately 50% to 80% of the mixture emitted from sprayers does not reach the target in chemical applications using the conventional spraying method. It was determined that the part that did not reach the target either moved or collapsed on the soil surface close to the application area. The main criteria for determining the effectiveness of the spray technique are accumulation (accumulation), coverage rate, losses and biological activity. In this study, the effects of control applications on Mildew's disease were tested with two different programs, 1/1 dose conventional spraying and 1/1 dose electrostatic spraying. The active ingredients used in the experiment were fluxapyroxad 300 g/L, metrafenone 500 g/L, penconazole 100 g/L and pyriofenone 300 g/L, a licensed fungicide against the above-mentioned disease. In the FRAC P group, Reynoutria spp. 224.6 g/L extract, which acts as a“plant immune system activator”fungicide, was used. 855.81 g/L Lactobacillus acidophilus fermentation product was used as a plant activator. The programs applied with electrostatic spraying and conventional spraying methods were counted according to the standard pesticide test methods of the Ministry of Agriculture and Forestry, and the applications made with the electrostatic spray system in both programs gave the most effective results in the fight against the disease results in less water use.