Bıst 100 endeksindeki şirketlerin kurumsal yönetim puanları ile finansal performansları arasındaki ilişkinin entropi ağırlıklandırmalı TOPSIS karar verme yöntemi ile incelenmesi
Examination of the relationship between corporate governance scores and financial performances of companies in the BIST 100 index using entropy weighted TOPSIS decision making method
  1. Tez No: 828723
  2. Yazar: ALTAY UZUNCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Sektöründe öncü, kurumsal, küresel pazardan pay alan ve işletme sürekliliği bulunan her şirketin kurumsal yönetim ilkelerine sahip olması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, kurumsal yönetim ilkelerine sahip olan ve BIST Kurumsal Yönetim Endeksinde (XKURY) yer alan firmaların mali performanslarıyla kurumsal yönetim notları arasında herhangi ilişkinin olup olmadığının tespitidir. Bu tezde BIST100'de yer alan 25 şirketin 6 finansal performans ölçütü, şirketlerin kurumsal yönetim ilkeleri puanları ile TOPSIS yöntemi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Çalışma 2020-2021 ve 2022 yıllarını kapsamaktadır. Çalışmanın sonucunda şirketlerin 3 yıllık finansal performansları ile kurumsal yönetişim notları arasında doğrudan bir bağlantı kurulamamış olup, TOPSIS yöntemine göre ölçülen finansal performansı en yüksek olan şirketlerin, çoğu zaman en yüksek kurumsal yönetim puanını elde edemedikleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Every company that is a pioneer in its sector, corporate, taking a share from the global market and having business continuity should have corporate governance principles. The aim of this study is to determine whether there is any relationship between the financial performances of companies that have corporate governance principles and are included in the BIST Corporate Governance Index (XKURY) and their corporate governance ratings. In this thesis, 6 financial performance criteria of 25 companies in BIST100 were compared with corporate governance principles scores of companies using TOPSIS method. The study covers the years 2020-2021 and 2022. As a result of the study, a direct relationship could not be established between the 3- year financial performances of the companies and their corporate governance grades, and it was observed that the companies with the highest financial performance measured according to the TOPSIS method could not achieve the highest corporate governance score most of the time.