Development and analysis of radio controlled firefighter robot
  1. Tez No: 828722
  2. Yazar: SAMAH KHAIRULLAH THABET THABET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İtfaiyeciler yangınları söndürürken ve kurbanları kurtarırken tehlikeli durumlarla karşı karşıya kaldıklarından, itfaiye operasyonu tehlikelidir. Bu çalışmanın amacı, itfaiyecilere yangını söndürmede yardımcı olan bir robot tasarlamak ve geliştirmektir. Yangının ortasına gidip onu söndürebilen bir robot üretilmiş ve robotta bulunan kamera sayesinde yangının davranışı izlenmektedir. Bu robot, yangının yayılmadan daha kısa sürede söndürülmesini mümkün kılmakta ve böylece yangının büyümesiyle artan malzeme kayıplarının azalmasına yol açmaktadır. Bir yangın kurtarma robotu oluşturmak için çalışmasını izlemek ve kontrol etmek için Arduino programı kullanıldı. Kızılötesi sensörler ve sıcaklık sensörlerinin kullanıldığı yangın algılama sistemi, su deposu ve pompanın kullanıldığı yangın söndürme sistemi kullanılmış ve araca uzaktan izleme kamerası takılmıştır. Ayrıca robot, hareketinde otonom değildir ve (FLYSKY FS-i6) radyo cihazı kullanılarak uzaktan kontrol edilir. İtfaiye aracı, itfaiyecilere yangınla mücadelede yardımcı olmak amacıyla tasarlanmıştır ve bu nedenle yangın risklerini azaltmak için önemli bir araçtır.
Özet (Çeviri)
Firefighting operation is perilous because firefighters face dangerous situations while extinguishing fires and rescuing victims. The aim of this study is to design and develop a robot that assists firefighters in extinguishing a fire. A robot was manufactured that is able to go to the middle of the fire and extinguish it, and the behavior of the fire is monitored by means of the camera in the robot. This robot makes it possible to extinguish the fire in a shorter time before it spreads, and thus leads to reducing material losses that increase with the expansion of the fire. To build a fire rescue robot Arduino program was used to monitor and control its operation. A fire detection system using infrared sensors and temperature sensors was used, a fire extinguishing system using a water tank and a pump, and the vehicle was equipped with a remote monitoring camera. In addition, the robot is not autonomous in its movement and is controlled remotely using the (FLYSKY FS-i6) radio device. The firefighting vehicle is designed with the aim of assisting firefighters in fighting fire and is therefore an essential tool to reduce fire risks.