Çocuk yaş grubu hastalarda uygulanan rektus kılıf bloğunda yayılım mesafesinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 828739
  2. Yazar: HAZAR KÖKTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ÜZÜMCÜGİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Pediyatrik cerrahide rejyonel anestezi teknikleri gittikçe önem kazanmaktadır. Ancak enjekte edilen lokal anesteziğin dağılımı ile ilgili net bilgiler henüz mevcut değildir. Bu çalışmamızda pediyatrik yaş grubunda kiloya göre belirli bir hacmin ve enjeksiyon yerinin yapılacak cerrahi insizyona göre tercih edilmesinin lokal anesteziğin dağılımı hakkında bir öngörü sağlamasını amaçlamaktayız. Gereç ve Yöntem: Çocuk Cerrahisi tarafından 01 Ocak – 01 Temmuz 2022 tarihleri arasında, orta hat kesisi içeren elektif cerrahi (umbilikal herni, laparoskopik apendektomi, laparoskopik ovarian kist eksizyonu veya laparoskopik orşiopeksi) uygulanmış 0-8 yaş arası hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara, genel anestezi altında, cerrahi insizyondan önce rektus kılıf bloğu uygulanmıştır. Enjeksiyonlar, ultrason rehberliğinde lateralden mediale doğru, rektus kılıfının lateral kenarı hedeflenerek uygulanmış, yayılımın planlanan cerrahi insizyonu tam olarak kapsayıp kapsamadığı ultrason görüntülemesi ile teyit edilmiş ve sol ve sağ taraftaki kraniyal ve kaudal yayılım mesafeleri anestezi raporunda kayıt altına alınmıştır. 6 aylık dönem içerisinde cerrahiye alınan hastaların dosyalarında yer alan anestezi izlem formu ve preoperatif anestezi değerlendirme formu incelenmiştir. Hasta demografik verileri, cerrahi tipi, rektus kılıf bloğu için uygulanan lokal anesteziğin tipi, dozu ve konsantrasyonu ile birlikte elde edilen kraniyal ve kaudal yayılım mesafeleri çalışma parametreleri olarak olgu rapor formuna kaydedilmiştir. Hastaların antropometrik ölçümlerinin oluşturabileceği farklılıklar göz önünde tutularak, 0-8 yaş grubu; 0
Özet (Çeviri)
Objective: Regional anesthesia techniques are gaining importance in pediatric surgery. However, clear information about the distribution of the injected local anesthetic is not available yet. In this study, we aim to provide a prediction about the distribution of local anesthetic in the pediatric age group by choosing a certain volume according to weight and the injection site over the surgical incision to be made. Materials and Methods: Patients age 0-8 years who underwent elective surgery (umbilical hernia, laparoscopic appendectomy, laparoscopic ovarian cyst excision or laparoscopic orchiopexy) involving midline incision between January 01 and July 01, 2022 by Pediatric Surgery were included. A rectus sheath block was applied to all patients included in the study, under general anesthesia, before the surgical incision. Injections were applied under ultrasound guidance from lateral to medial, targeting the lateral edge of the rectus sheath, and ultrasound imaging confirmed whether the extension completely covered the planned surgical incision, and the cranial and caudal spread distances on the left and right sides were recorded in the anesthesia report. The anesthesia follow-up form and the preoperative anesthesia evaluation form in the files of the patients who were taken into surgery within a 6-month period were examined. Patient demographic data, type of surgery, type, dose and concentration of local anesthetic applied for rectus sheath block, as well as cranial and caudal distances obtained were recorded in the case report form as study parameters. Considering the differences that may be caused by the anthropometric measurements of the patients, the 0-8 age group; They were divided into two groups, 0