Masif rotator manşet yırtığı hastalarında psödoparezi, psödoparalizi kavramları ve radyolojik değerlendirmeleri
Pseudoparesis and pseudoparalysis concepts and radiological evaluations in patients with massive rotator cuff tears
- Tez No: 828744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET BAYBARS ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Rotator manşet yırtığı olan hastalar klinikte farklı şikayetler ile karşımıza çıkabilir. Bu hastaların değerlendirmesi yapılırken iyi bir anamnez ve fizik muayene tedavi planlamasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Masif rotator manşet yırtığı olan hastalarda omzu ekleminde hareket açıklığında azalma görülebilir. Bunun nedeni ise net olarak tanımlanamamıştır. Ancak etiyolojisinde birden fazla neden olabileceği üzerinde durulmuştur. Omuzda psödoparezi ve psödoparalizi terimleri klinisyenler arasında kullanılan terimlerdir. Ancak terminolojik olarak tanımladıkları durumlar hakkında net bir uzlaşı sağlanamamıştır. Bu iki terim omuz ekleminde herhangi bir nörolojik patoloji olmayan durumlarda omuz ekleminde meydana gelen fleksiyon ve abduksiyon hareketlerinde kayıp olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda bu kavramlar üzerinde yapılan çalışma sayısı giderek artmaktadır. Ancak yapılan çalışmalarda bu terimlerin net olarak açıklamaları halen yapılamamıştır. Altında yatan birden fazla sebep olması ve omuz ekleminin ve skapulotorasik eklemin kompleks yapısı nedeniyle bu patolojilere sebep olan durumu standardize etmek oldukça zor görünmektedir. Bu çalışmanın amacı masif rotator manşet yırtığı olan hastaları omuz ekleminde hareket açıklıklarına göre normal olanlar, psödoparezisi olanlar, psödoparalizisi olanlar şeklinde sınıflamak ve bu gruplar arasında lateral akromiyon açısı (LAA), kritik omuz açısı (KOA), akromiyohumeral mesafe (AHM), akromiyon indeksi (AI), omuz abduksiyon moment (OAM) indeksi ve yağlı dejenerasyonları açısından karşılaştırmak ve gruplar arasında bu değerlerin farklı olup olmadığını anlamaya çalışmaktır. Gereç ve Yöntem Araştırmanın yeri Gazi Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı (A.D) olarak belirlendi. Araştırmanın evrenini ise Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji A.D'da 2010 – 2020 yılları arasında masif rotator manşet yırtığı tanısı ile artroskopik cerrahi ile tedavi edilen hastalar oluşturdu. Bu hastalar omuz ekleminde hareket açıklıklarına göre; hareket kaybı olmayanlar (Grup 1), 0-90 derece arasında elevasyonu olanlar (psödoparezi, Grup 2) ve 0-45 derece arasında elevasyonu olanlar (psödoparalizi, Grup 3) olmak üzere 3 grubu ayrıldı. Çalışmaya dahil edilen 406 hastanın direkt grafileri üzerinden lateral akromiyon açıları, kritik omuz açıları, akromion indeksleri, akromiohumeral mesafeler ve omuz abduksiyon moment indeksleri; MRG'leri üzerinden supraspinatus yağlı dejenerasyon dereceleri ölçüldü. Bulgular Çalışmaya dahil edilen hastaların cinsiyet dağılımları 248 kadın (%61,9) ve 158 erkek (%38,9) idi. Hastaların ameliyat tarihindeki yaşları en küçük 34 en büyük 82 olmak üzere ortalama 62,5'ti. Hastaları değerlendirilen LAA ve AHM masif rotator manşet yırtıklarını değerlendirmede ve gruplar arasında istatistiksel anlamlılık göstermedi (p= 0,230, p=0.455). KOA, AI, masif rotator manşet yırtıklarının tansının konmasında anlamlı bulunurken gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı bulunmadı p=0,339, p=0,492).
Özet (Çeviri)
Patients with rotator cuff tears may present with different complaints in the clinic. A thorough medical history and physical examination play a crucial role in the evaluation of these patients and in the planning of their treatment. In patients with massive rotator cuff tears, a decrease in range of motion can be observed in the shoulder joint. The exact cause of this has not been clearly defined. However, it has been emphasized that there may be multiple factors contributing to its etiology. The terms“psuedoparesis”and“pseudoparalysis”are used among clinicians to describe certain conditions. However, there is no clear consensus regarding the specific definitions of these terms. These two terms are used to describe a loss of flexion and abduction movements in the shoulder joint without any underlying neurological pathology. In recent years, the number of studies focusing on these concepts has been increasing. However, despite these studies, clear explanations of these terms have not yet been established. Due to the presence of multiple underlying factors and the complex nature of the shoulder joint and scapulothoracic joint, standardizing the conditions causing these pathologies appears to be quite challenging. The aim of this study is to classify patients with massive rotator cuff tears into three groups based on their range of motion: those with normal range, those with pseudoparesis, and those with pseudoparalysis. The study also seeks to compare these groups in terms of lateral acromion angle (LAA), critical shoulder angle (CSA), acromiohumeral distance (AHD), acromion index (AI), shoulder abduction moment (SAM) index, and fatty degeneration. The objective is to determine whether there are significant differences in these values among the groups and gain a better understanding of the characteristics associated with each group. Materials and Methods The study was conducted at the Department of Orthopedics and Traumatology, Gazi University. The study population consisted of patients who underwent arthroscopic surgery for a diagnosis of massive rotator cuff tear between 2010 and 2020 at the Department of Orthopedics and Traumatology, Gazi University Faculty of Medicine. These patients were classified into three groups based on their range of motion in the shoulder joint: Group 1 included patients without any loss of motion, Group 2 included patients with an elevation range of 0-90 degrees (pseudoparesis), and Group 3 included patients with an elevation range of 0-45 degrees (pseudoparalysis). A total of 406 patients were included in the study. Lateral acromion angles, critical shoulder angles, acromion indices, acromiohumeral distances, and shoulder abduction moment indices were measured based on the direct radiographs of these patients. The degree of supraspinatus fatty degeneration was assessed using magnetic resonance imaging (MRI). Findings The gender distribution of the patients included in the study was 248 females (61.9%) and 158 males (38.9%). The age of the patients at the time of surgery ranged from 34 to 82, with a mean age of 62.5. The evaluated lateral acromion angle (LAA) and acromiohumeral distance (AHD) did not show statistical significance in the assessment of massive rotator cuff tears and among the different groups (p=0.230, p=0.455). However, the critical shoulder angle (CSA) and acromion index (AI) were found to be significant in diagnosing massive rotator cuff tears but did not show statistical significance among the groups (p=0.339, p=0.492).