Hastane halkla ilişkilerindeki yeni iletişim teknolojilerine hastaların bakışı teorik ve uygulamalı bir çalışma
Patients' perspective on new communication technologies in hospital public relations: A theoretical and applied study
  1. Tez No: 828759
  2. Yazar: ERSEN FAZIL ÇÖLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALENDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
İnsanlık tarihinin önceki dönemleri ile karşılaştırıldığında bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmelerin günümüzde pek çok alanda bireylere ve kurumlara inanılması güç fırsatlar sunduğu görülmektedir. İnternetle birlikte, iletişim alanında yeni, farklı ve etkili iletişim mecraları ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda sağlık sektöründe yer alan hastaneler de hedef kitleleri ile kolay, hızlı ve hatta interaktif bir şekilde iletişim kurma imkanlarına kavuşmuştur. Yaşanan bu gelişmeler sağlık sektöründe sağlık hizmeti kullanıcı ve sunanlarının rollerini büyük ölçüde etkileyen e-Sağlık uygulamalarının geliştirilmesine yol açmıştır. Sağlık hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde sunulabilmesi için fiziki, teknik ve beşeri kaynakların planlanmasında ve yönetilmesinde e-sağlık uygulamaları vazgeçilmez bir yere sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
Compared to previous periods in human history, the rapid developments in information and communication technologies have created incredible opportunities for individuals and organisations in many fields. In the field of communication, the Internet has created new, different and effective communication channels. In this context, hospitals in the healthcare sector have also gained the ability to communicate with their target audiences easily, quickly and even interactively. These developments have led to the development of e-health applications that have a major impact on the roles of health service users and providers in the health sector. E-health applications have an indispensable place in the planning and management of physical, technical and human resources for the effective and efficient delivery of health services.