Applying extreme programming to build a recommender system using artificial neural network
- Tez No: 828760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son on yılda, web sitelerinin çeşitli amaçlarla kullanımının artması, web sitesi sahipleri arasında kişiselleştirilmiş hizmetler sunma rekabetine yol açmıştır. Bu, çeşitli çevrimiçi alışveriş, e-ticaret ve sosyal ağ uygulamalarında kritik bir rol oynayan tavsiye sistemlerinin (RS'ler) oluşturulmasına yol açmıştır. RS'ler, kullanıcılara ilgi çekici öğeler önerir, böylece aşırı seçim sorununun üstesinden gelir. Bu sistemler, öğelerin ve kullanıcıların özelliklerini yakalamak için çeşitli veri kaynakları kullanır. Bu tezde, Top-N ürünlerini eczanelere önermek için yapay sinir ağı (ANN) tabanlı çok katmanlı algılayıcı (MLP) kullanan işbirlikçi filtreleme tabanlı bir RS önerilmiştir. Ekstrem Programlama metodolojisi (XP), hem ekibin hem de projenin doğasına daha uygun hale getirmek için değiştirildi. Son olarak, Python ve değiştirilmiş XP metodolojisinin kullanımı, iyi bir RS'nin yaratılmasına yol açtı. Bu tezde kullanılan ana programlama dili, kapsamlı kitaplıkları ve veri yönetimi için en iyi programlama dillerinden biri olarak ünü nedeniyle Python'du. Torch kitaplığını temel alan ve sinir ağları oluşturmak ve eğitmek için kullanımı kolay bir arabirim sağlayan Pytroch kitaplığını kullanmanın yanı sıra. Son olarak, uygulanan algoritma Falaq Uygulamasından elde edilen gerçek dünya veri seti ile incelenmiştir. Falaq, Irak'ta eczane sahiplerini doğrudan mağazalara ve şirketlere bağlayan bir uygulamadır.
Özet (Çeviri)
In the past decade, the usage of websites for various purposes has increased, leading to competition among website owners to provide personalized services. This has led to the creation of recommendation systems (RSs), which play a critical role in various online shopping, e-commerce, and social networking applications. RSs suggest items of interest to users, thereby overcoming the problem of choice overload. These systems use various data sources to capture the features of items and users. In this thesis, a collaborative filtering-based RS has been proposed that uses an artificial neural network (ANN) based multi-layer perceptron (MLP) to recommend Top-N products to pharmacies. The Extreme Programming methodology (XP) was modified to make it more suitable for the nature of both the team and the project. Finally, the use of Python and modified XP methodology led to the creation of a good RS. The main programming language used in this thesis was Python because of its extensive libraries and its reputation as one of the best programming languages for managing data. In addition to using Pytroch library that is based on the Torch library and provides an easy-to-use interface for building and training neural networks. Lastly, the implemented algorithm is examined with a real-world dataset gained from Falaq Application. Falaq is application in Iraq that connects pharmacy owners with stores and companies directly.