Design of microcontroller board and development of software for ultrasonic radar
Ultrasonik radar sisteminin mikroişlemci kartı tasarımı ve yazılımının geliştirilmesi
  1. Tez No: 82878
  2. Yazar: NİLÜFER ÇOTUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CERİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Bu tezin amacı Ultrasonik Radar' in mikroişlemci kartı tasarımını yapmak ve gerekli yazılımı yazmaktır. Sistem toplam beş karttan meydana gelmektedir : Mikro işlemci kartı, adımmotoru sürücü kartı ve üç adet ultrasonik verici/alıcı kartı. Mikroişlemci olarak Motorola 68HC11 kullanılmıştır. Yazılım, mikroişlemci tarafı için assembly dilinde, bilgisayar tarafı için ise Visual Basic dilinde yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this thesis is to achieve the imple mentation of the microcontroller board and software part of the ultrasonic radar. The whole system consists of five boards; micro processor board, stepper motor driver card and three ultrasonic Tx/Rx cards. Motorola 68HC11 microprocessor is used for controlling the operation of the whole system. Software is written in assembly language for 68HC11 side and in Visual Basic for the computer side.