Hierarchical nevro-fuzzy controller for call admission control in ATM networks
- Tez No: 82877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNHAN DÜNDAR, DOÇ. DR. SEMA OKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
KISA ÖZET Neıro-fuzzy sistemleri, son zamanlarda ATM şebekelerindeki Çağrı Kabul Kontrolü problemine uygulamaktadır. Şebekeye iliştirilen modelleme kaynaklarına dayanan klasik yapıların aksine bunların avantajı, eğitim süreci yoluyla verilerin davranışını öğrenebilmesi ve bu öğrenim sürecinde edindiğin tecrübenin üzerine binas edilen gelecekteki davranışı tahmin edebilmesidir. Yine bunlarla, öğrenme süreci yoluyla kazanılan bilgiyi çıkarılabilmekte, performans ve eğitim hızını iyileştirmek için sistem davranışı hakkında bazı başlangıç bilgilerini entegre edebimektir. Bu çalışmada, ATM şebekesi için hiyerarşik bir neuro-fuzzy CAC kontrolörü takdim edilmiştir ve bu Berenji ile Khedar tarafından ileri sürülen GARIC yapısına dayanmaktadır. Bu sistem, güçlendirici öğrenim yapısı kullanılmaktadır ki bu da nöral bir şebekeyi kritik olarak kullanmakta, ayrıca hücre kayıp oranını ATM multiplexerindeki sıralama hacmini ve bağ kullanımını kontrol etmektedir. Bu tez, CAC ve Fuzzy Mantığı hakkında genel bir görüş yanısıra öne sürülen kontrolörün detaylı bir tasvirini vermekle beraber, şebeke kullanımı ve yaygınlaştırılmış bilgi tabanı bağlamında bilgisayar destekli pratik uygulama sonuçları da vermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Neuro-fuzzy systems, have recently been applied to the problem of Call Admission Control (CAC) in ATM networks. Their advantage as opposed to classical schemes, based on the modeling of sources connected to the network, is their capability to learn the behavior of data sources through training process, and to predict the future behavior based on the experience acquired in the learning process. They also allow to extract the knowledge acquired through the learning process, and to integrate some initial knowledge about the system behavior in order to improve the performance and training speed. In this work, a hierarchical neuro-fuzzy CAC controller for ATM network is proposed, based on GARIC architecture, introduced by Berenji and Khedkar. It uses a reinforcement learning scheme, which uses a neural network as a critic, and three fuzzy sub networks, controlling cell loss ratio, queue size and link utilization in the ATM multiplexer, respectively, whose decisions are combined to give a final CAC decision. The theses gives an overview of CAC and Fuzzy Logic, detailed description of the proposed controller, and presents results of the computer- based practical implementation, in terms of network utilization, and generated knowledge base.