A Dynamic simulator for strategic management in service sector
Hizmet sektöründe stratejik yönetim için bir dinamik simulatör
  1. Tez No: 82879
  2. Yazar: KORKUT ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmanın ana amacı, bir sigorta şirketinin teknik bölümleri arasında ve pazar ile şirket arasında etkileşimlerin ve bunlarla ilişkili stratejik kararların incelenebileceği ve kalıcı bir büyüme için politikaların denenebileceği bir katılımlı dinamik benzetim modelinin kurulmasıdır. Model, özellikle dinamik ve süreklilik gösteren, uzun vadeli stratejik yönetim sorunlarına odaklanmıştır. Model, bir sigorta şirketinin stratejik yönetiminin mali, teknik ve pazar yönleri ile ilgili olarak bir dizi performans ölçütü hesaplamaktadır. Böyle bir benzetim oyunu kurabilmek için, öncelikle bir sigorta şirketinin stratejik yönetim cephesinin bir sistem dinamiği modeli kurulmuştur. Kurulan modelin geçerliliği bir dizi standart test ile sulanmıştır. Daha sonra, modelin etkileşimli oyun versiyonunun kurulabilmesi için, model üzerinde gerekli değişiklikler yapılmıştır. Oyun, geçerliliği sınandıktan sonra, akademisyenlerden ve iş dünyasından gelen profesyonellerden oluşan bir grup oyuncu tarafından oynanmıştır. Son olarak, bu oyuncuların neticeleri incelenmiş ve karşılaştnılmıştır. Oyuncuların sonuçlan, bir sigorta şirketinin başarılı büyüme yönetiminin çeşitli zorluklar içerdiğini göstermektedir. Sonuç olarak, benzetim oyunu hem stratejik karar verme teorisi için bir araştırma ortamı hem de bilimsel yönetim eğitiminin uygulaması için bir öğrenme laboratuarı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to construct an interactive dynamic simulation model on which the strategic management of an insurance company, concerning the interactions between the technical departments of the company, those between the company and the market and the related strategic decisions can be analyzed and certain policies for sustaining growth can be tested. More specifically, the model focuses on long- term, strategic management problems that are naturally dynamic and persistent. The model generates many performance measures concerning the financial, technical and market aspects. In order to construct such a simulation game, a system dynamics model of the strategic management aspects of an insurance company is built. The model is validated and verified by standard tests. Next, the necessary changes are made on the model to construct the interactive gaming version of it. After the validation of the game, it is played by different players with academic and business backgrounds. Finally the game results of these players are analyzed and compared. The outputs provided by the players show different difficulties involved in managing the growth of an insurance company successfully. In conclusion, the simulation game provides a research platform for the theory of strategic decision making as well as a learning laboratory for the practice of scientific management education.