Experimental investigation of pull-out resistance of uniaxial geogrids
Tek yönlü geogridlerin sıyrılma dayanımının deneysel olarak araştırılması
  1. Tez No: 82880
  2. Yazar: OZAN DADAŞBİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ÖZET Donatılı zemin yapılan hem donatının yüksek çekme dayanımından, hem de etraflarını çevreleyen zeminle aralarındaki sürtünme özelliklerinden yararlanırlar. Sıyrılma dayanımı, toprakarme olarak tabir edilen mekanik olarak stabilize edilmiş toprak duvarların projelendirilmesinde başrolü oynayan özelliklerden birisidir. Günümüzde hem rijit, hem de esnek malzemeler zemin donatısı olarak kullanılmaktadır. Geosentetik üretim teknolojisindeki hızlı gelişmenin bir sonucu olarak esnek donatılarla yapılan uygulamalar zemin mühendisliğinin geleneksel çözümlerinin yerini almaya başlamışlardır. Bu çalışmada Boğaziçi Üniversirtesi Geoteknik Laboratuarında imal edilen büyük boyutlu bir kesme kutusu deney aleti modifıye edilerek laboratuar deneyleri yapılmak suretiyle geogridlerin sıyrılma performansı araştırılmıştır. Genel kabul görmüş standart bir metodun olmaması nedeniyle tüm araştırmacılar kendi dizayn ettikleri deney aletlerini kullanmışlardır. Deney prosedürünün ve deney ekipmanlarının birbirlerinden farklı olması sonuçların karşılaştırılmasını zorlaştırmaktadır. Ancak ana hatlarıyla deney mantığı ve değişik parametrelerin sıyrılma performansına etkileri bugüne kadar yayınlanmış olan araştırmaların çoğunda aynıdır. Halen bir ASTM standardı hazırlanmaktadır. Bu çalışma kapsamında yapılmış olan deneyler de, her ne kadar deney aletinin boyutları bu deneye çok uygun değilse de, benzer sonuçlar vermiştir. Yük uygulama hızı, normal basınç ve numune genişliğinin sıyrılma performansına etkileri araştırılmıştır. Donatılı zemin yapılarının projelendirilmesi için gerekli olan karşılıklı etki katsayısı değerleri değişik normal gerilmeler için hesaplanmıştır. Deney sonuçlarının değerlendirilmesi sunulmuş, daha iyi bir deney düzeneği için literatürdeki başarılı örnekler referans verilerek yorumda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Reinforced earth structures make use of the high tensile strength of the reinforcement, as well as its interface properties with the surrounding soil. Pull-out resistance is one the leading properties, which plays a major role in the design of mechanically stabilized earth walls. Both rigid and extensible materials are currently being used for reinforcement. As a result of the rapid developments in the geosynthetic manufacturing technology, the extensible reinforcements began to replace the rigid ones all around the world. In this study the pull-out performance of a locally manufactured geogrid is investigated by laboratory pull-out tests, performed with a modified large scale direct shear device which has been designed and constructed in the Boğaziçi University laboratories. Due to the lack of a generally accepted standard method, all researchers have designed their own equipment. The differences in the testing procedures and equipment make the comparison of the results difficult. But mainly, the logic and effect of the various parameters on the pull-out performance is the same in most of the papers presented so far. An ASTM standard is currently being prepared. The tests performed in scope of this study produced also comparable results, although the test device was not very appropriate considering its size. The effects of displacement rate, confining pressure and specimen width on the pull-out response have been investigated. The coefficient of interaction, which is required for the design of reinforced earth structures, has been computed under different confining pressures. The results are interpreted and conclusions are presented. Comments for a better test setup are made with references to successful examples from the literature.