Etki operasyonları ve dezenformasyonla mücadele: türkiye'nin stratejik iletişim politikasının eleştirel bir analizi
Influence operations and combating disinformation: A critical analysis of Turkey's strategic communication policy
  1. Tez No: 828790
  2. Yazar: FATMA KÜBRA ALDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DEMİRDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Relations, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, stratejik iletişimin ne olduğunu, nasıl kullanıldığını ve Türkiye'nin stratejik iletişim politikalarının eleştirel bir analizini içermektedir. Bilgi operasyonlarının hangi amaç ve doğrultular aracılığıyla yürütüldüğü ve bunun nasıl kurumsal bir kimliğe sahip olduğu ABD, NATO, Rusya ve Türkiye'nin stratejik iletişim anlayışlarının karşılaştırılması ile ortaya koyulmuştur. Türkiye'nin stratejik iletişim anlayışı daha çok bilgi operasyonlarıyla mücadele kapsamında etkin bir şekilde yürütülmektedir. ABD ve NATO'nun, stratejik iletişimi daha çok etki operasyonlarında kullandığı görülmektedir. Bu açıdan Rusya, Türkiye ile benzer bir tavır sergilemektedir. Bunula birlikte Rusya kendi etki alanlarındaki bilgi ortamının korunması amacı gütmektedir ve bunda oldukça başarılıdır. Stratejik iletişimin bilgi operasyonlarını gerçekleştirme ve operasyonlarla mücadele etme kapsamında kullanıldığı görülmektedir. Doğru bir stratejik iletişim anlayışının benimsenmesi ve uygulanması bilgi operasyonlarına karşı farkındalığın artmasına ve mücadele kapsamında kapasitelerin hem kurumsal hem de toplumsal açıdan gelişmesine imkân sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes a critical analysis of what strategic communication is, how it is used and Türkiye's strategic communication policies. The purposes and directions through which information operations are carried out and how they have an institutional identity are revealed by comparing the strategic communication approaches of the USA, NATO, Russia and Türkiye. Türkiye's strategic communication approach is carried out more effectively within the scope of combating information operations. It is seen that the US and NATO use strategic communication more in influence operations. In this respect, Russia displays a similar attitude with Türkiye. However, Russia aims to protect the information environment in its sphere of influence and is quite successful in this regard. Strategic communication is seen to be used in the context of conducting information operations and countering them. Adopting and implementing the right strategic communication approach increases awareness of information operations and improves both organisational and societal capacities to combat them.