Thermal efficiency analysis of a double pipe heats exchanger using silver nanoparticles suspended in pure water
  1. Tez No: 828789
  2. Yazar: SOHAIB NAJMALDIN ABDULLAH ALDAMK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tez çalışmasında, 1 m uzunluğunda ters akışlı, dış boru çapı 19 mm ve iç boru çapı 9,5 mm olan çift borulu ısı eşanjörünün Nano-akışkanlar kullanılarak etkinliğinin arttırılması için deneysel bir çalışma yapılması amaçlanmıştır. soğuk bir sıvı olarak. 40 mm çapında ve hacimsel konsantrasyonu %0.2 ve %0.1 olan gümüş oksit nanopartiküller, bazik sıvı olarak su ile kullanıldı. Soğuk Nano-sıvılar iç tüpün içinde 3 Litre/dakika, 5 Litre/dakika ve 7 Litre/dakika hacimsel akı oranında akar ve ısı eşanjörüne 15 °C ±1'de girer, sıcak su ise arasındaki boşluktan akar. 5 L/dakika hacimsel akış hızında iki tüp ve 60 °C ±1 sıcaklıkta ısı eşanjörüne girer. Bu tür Nano-akışkanlar kullanılarak elde edilen deneysel sonuçlar, ısı eşanjörünün daha iyi bir verimini elde etmek için su kullanımıyla karşılaştırıldı. Elde edilen sonuçlar, Nano-sıvıların kullanılmasının verimliliğinde bir gelişme gösterdi. Gümüş oksidi suyla birlikte kullanırken etkinliği artırmanın maksimum yüzdesi, 3 litre/dakika hacimsel akış hızında %0,2'lik hacimsel konsantrasyonda %28'di. Bu çalışma, Nano-akışkanların“(yoğunluk, termal iletkenlik ve viskozite) katı ”nanopartiküllerin" hacimsel oranının artmasıyla arttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis aimed to conduct an experimental study to improve the effectiveness of the double tube heats exchanger with a counter flow of 1 m in length, the outer tube 19 mm in diameter and the inner tube of copper 9.5 mm in diameter, using Nano-fluids as a cold fluid. Silver oxide nanoparticles with a diameter of 40 mm and a volumetric concentration of 0.2 % and 0.1 % were used with a water as a basic liquid. The cold Nano-fluids flows inside the inner tube at a volumetric flux rate of 3Litre/minute, 5Litre/minute and 7Litre/minute, which enter the heats exchanger at 15 °C ±1, while the hot water flows through the space between the two tubes at a volumetric flux rate of 5 L/minute and enters the heats exchanger at a temperature of 60 °C ±1. The experimental results obtained using this type of Nano-fluids were compared with the use of water to obtain a better efficiency of the heats exchanger. The obtained results showed an improvement in the efficiency of using Nano-fluids. The maximum percentage of improving effectiveness when using silver oxide with water was 28 % at a volumetric concentration of 0.2 % at a volumetric flow rate of 3 litres / minutes. This study showed that the“(density, thermals conductivity, and viscosity) of the Nano-fluids increases with the increase in the volumetric ratio of the solid ”nanoparticles".