Enginarın (Cynara scolymus L.) in vitro vegetatif çoğaltılmasında besin ortamına eklenen NAA ve kinetinin sürgün verimi ve kalitesine etkileri
  1. Tez No: 8288
  2. Yazar: İRFAN ERSİN AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZ Bu çalışmada, enginarın meristem kültürü ile in vitro çoğaltılması üzerine -Farklı aşamalarda kullanılan NAA ve Kinetin'in değişik dozlarının etkisi araştırılmıştır. Araştırmada, temel besin ortamı olarak PECAUT ve ark. (1983) 'nın önerdiği bileşimler kullanılmıştır. Sürgün geliştirme aşamasında NAA' in üç dozu (O.O-O. 1 ve 1.0 mg/1 ), kardeşlenme aşamalarında Kinetin'in üç dozu (O. 5-1. O ve 2.0 mg/1) ve köklendirme aşamasında yine NAA' in üç dozu (O.O-O. 5 ve 1.0 mg/1) denenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, sürgün gelişme aşaması için O. O mg/1 NAA, kardeşlenme aşamaları için 1.0 mg/1 Ki netin ve köklendirme aşaması için 0.5 mg/1 NAA dozlarının en iyi sonuçları verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Influences of changing doses of NAA and Ki netin have been investigated for i_n vitro micropropagation with meristem culture of globe artichoke at different stages. The basic mediums used in this trial were of compositions proposed by PECAUT et al.(1983>. Three doses of NAA at shoot growth stage (0.0-0.1 and 1.0 mg/1), three doses of Kinetin at proliferation stages (O. 5-1.0 and 2.0 mg/1) and three doses of NAA at rooting stage (O.O- 0.5 and 1.0 mg/1) have been tested. Doses of 0.0 mg/1 NAA for shoot growth stage, 1.0 mg/1 Kinetin for proliferation stages and 0.5 mg/1 NAA for rooting stage gave the best results. *"