Tek ve çift çeker traktörlerin çeki yetenekleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 8287
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN SABANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
VI ÖZ Bu çalışmada, ülkemizde yaygın olarak kullanılan tek çeker (tek diferansiyelli) traktörler ile, yeni kullanımına başlanan çift çeker (çift diferansiyelli) traktörlerin çeki yetenekleri, beton ve işlenmemiş sert toprak (arazi) üzerinde yapılan denemelerle ölçülmüş, her iki zemin koşulunda tek ve çift çeker traktörlerin çeki yetenekleri kıyaslanmıştır. Ayrıca traktör çeki yeteneğine etkili faktörlerin, belirtilen koşullarda tek ve çift çeker traktörlere göre farklılıkları incelenmiştir. Araştırmada traktör çeki yeteneğine bağımlı traktör iş başarılan saptanmış ve bu özellik açısından tek ve çift çeker traktörler kıyaslanmıştır. Araştırma sonunda, traktörlerde motor gücünün çeki gücüne dönüşüm oranım maksimum düzeyde tutabilmek için optimum çalışma koşullarının beton yüzey üzerinde % 8-10 patinaj, işlenmemiş sert toprak üzerinde %14-18 patinaj sınırlan arasında değiştiği saptanmıştır. Çift çeker traktörlerin tek çeker traktörlere kıyasla % 4-6 daha fazla verimle çalıştığı, çeki etkinliklerinin % 35-40, çeki gücünün ise özellikle arazide % 40-45 oranında daha fazla olduğu belirlenmiştir. Aynca traktörlerin çekebilecekleri pulluk gövde sayısına bağlı iş başarıları açısından yapılan kıyaslamalarda, çift çeker traktörlerin daha yüksek iş başarısına sahip olduğu belirlenmiştir. Traktörlerden maksimum düzeyde yararlanabilmek için mevcut ek ağırlıkların artınlmasının gerektiği, teknik ve ekonomik yönlü yapılan değerlendirmelerde de tek çeker traktörlere kıyasla çift çeker traktörlerin daha avantajlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
vii ABSTRACT In this study, the traction abilities of the two-wheel-drive (2WD) tractors, which have been commonly used in our contry, and of the four-wheel-drive (4WD) tractors, which come into the market rather recently, were measured in actual conditions firstly on concrete and secondly on untilled hard soil surfaces, and such measured performances were compared with each other. The differences of all the factors affecting the traction abilities of these two types of tractors were also examined. At the same time, the tractors' work efficiency, which depends on the traction ability, was determined and the 2WD and 4WD tractors were compared according to this property, as well. In conclusion, in optimum working conditions which maximize the ratio of engine power to drawbar power, the slippages on concrete and untilled surfaces were found to be about 8-10 %, and 14-18 %, respectively. On comparison, it has been determined that the 4WD tractors work with a 4-6 % higher efficency than the 2WD tractor, and the traction efficency of the former is 35-40 % higher and its drawbar power is 40-45 % higher than those of the latter. Moreover, when these two types of tractors were compared on the basis of work efficiency related to the number of plough body which each can pull, the 4WD types were found to have a higher work efficiency. In order to utilize the tractors with the highest possible profits, it has been determined that the extra weights should be increased; and, the 4WD tractors were found to be more advantageous economically than the 2WD tractors.