Bilgi iletişim teknolojilerinin iş gücü verimliliği üzerine etkisi
The effect of information technologies on labor productivity
  1. Tez No: 828829
  2. Yazar: FUNDA NUR SAZLIDERE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojisi, birleşik iletişim, telekomünikasyon ve bilgisayarların yanı sıra gerekli kurumsal yazılım, ara katman yazılımının entegrasyonunun rolünü vurgulayan bilgi teknolojisi için genişletilmiş bir terimdir. Kullanıcıların bilgilere erişmesini, bunları saklamasını, iletmesini, anlamasını ve değiştirmesini sağlar. Bazı gelişmiş ülkeler, hem sosyal hem de ekonomik olarak Bilgi ve iletişim teknolojilerinin benimsenmesinden ve kullanılmasından büyük fayda sağlamıştır. Konuyla ilgili literatür, elde edilen bu faydaların bu ülkelerin telekomünikasyon altyapılarının varlığına ve ekonomik kalkınmalarına bağlı olduğunu vurgulamaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojisinin verimliliğin geliştirilmesi üzerindeki etkisi literatürde çok tartışılan bir konu olmuştur. Teorik olarak, bilgi ve iletişim teknolojisinin üretkenlik üzerindeki etkisi, bu teknolojilerin üretim sürecinde girdi olarak oynadıkları rolden ve işlem maliyetlerini azaltma ve yalnızca firma içinde değil, aynı zamanda iş ortakları dışında da farklı faaliyetlerin koordinasyonunu geliştirme yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışmada, BİT'in iş gücü verimliliği üzerindeki etkisinin anlaşılması amacıyla, G7 ülkeleri ele alınmış, 1995-2018 yıllık verileri ile Panel Var analizi yapılmıştır. Analizde kullanılan değişkenlerden iş gücü verimliliği bağımlı değişken iken, doğrudan yabancı yatırımlar, sabit geniş bant aboneliği, GDP gibi değişkenler ise bağımsız değişken olarak konumlandırılmıştır. Yapılan Panel Var Analizinin sonucu ise bize literatürden farklı olarak bazı karmaşık sonuçları göstermektedir. Panel Var sonucuna göre, ekonomik büyüme, doğrudan yabancı yatırımlar ve bilgi iletişim teknolojilerinin ihracatı işgücü verimliliğini düşürücü etkiye sahip iken, araştırmacı sayısı değişkeni ve sabit geniş bant aboneliği değişkeni iş gücü verimliliğini artırıcı yönde etki sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Information and communications technology is an extended term for information technology that emphasizes the role of integration of unified communications, telecommunications, and computers, as well as necessary enterprise software, middleware. It enables users to access, store, transmit, understand and modify information. Some developed countries have benefited greatly from the adoption and use of ICT, both socially and economically. The literature on the subject emphasizes that these benefits depend on the existence of telecommunication infrastructures and economic development of these countries. The effect of information and communication technology on the improvement of productivity has been a subject of much debate in the literature. Theoretically, the impact of information and communication technology on productivity stems from the role these technologies play as inputs in the production process and their ability to reduce transaction costs and improve the coordination of different activities not only within the firm but also outside of business partners. In this study, in order to understand the effect of ICT on labor productivity, G7 countries were discussed and Panel Var analysis was conducted with the annual data of 1995-2018. While labor productivity is the dependent variable among the variables used in the analysis, variables such as foreign direct investments, fixed broadband subscription and GDP are positioned as independent variables. The result of the Panel Present Analysis, on the other hand, shows us some complex results, different from the literature. According to the Panel Var result, while economic growth, foreign direct investments and exports of information and communication technologies had a decreasing effect on labor productivity, the variable of the number of researchers and fixed broadband subscription variable had an effect on increasing labor productivity.