Yeni ekonomi ve Türkiye; bazı göstergeler ışığında bir değerlendirme
New economy and Turkey; an evaluation in the light of some indicators
  1. Tez No: 206723
  2. Yazar: ADNAN ODUNCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
?Yeni Ekonomi? kavramı yaklaşık 20 yıllık bir süreç içersindegerçekleşen gelişmelerin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sürecin enönemli özelliği enformasyon ve iletişim teknolojilerinde (E T) yaşanan hızlıdeğişimdir. Bilginin en önemli üretim faktörü haline gelmesi, üretim süreçlerinideğiştirerek, verimlilik artışlarına yol açarken, yeni iş yapma süreçleri vedeğişen işgücü ihtiyaçları ile istihdam üzerinde de etkili olmaktadır. Yeniekonomik düzende yeni teknolojiler oluşturabilme anlamında, bilgiyiüretebilme kapasitesine sahip olan ülkeler, verimlilik artışlarıyla sürekli birbüyüme eğilimi kazanırken aynı zamanda küresel piyasalarda rekabetüstünlüğü sağlamaktadırlar.Çalışma da Türkiye'nin küresel bilgi ve teknoloji alanında ki konumunuortaya koyabilmek için bir ?Bilgi ve Teknoloji Endeksi? oluşturulmuştur. Buendeksin puanlarının kullanıldığı bir kümeleme analizi ile, Türkiye'nin hangiülkelerle benzerlik içersinde bulunduğu ortaya koyulmuştur. Kümelemeanalizi ile elde edilen ülke gruplarının arasında çeşitli faktörler açısındananlamlı bir farklılığın olup olmadığının belirlenebilmesi amacıyla varyansanalizi yapılmış ve zaten beklenen farklılıklar ortaya koyulmuştur. Yinevaryans analizi ile Türkiye'nin benzerlik içinde bulunduğu ülkelerin, diğerülkelerden bilgi ve teknoloji alanında hangi faktörler sebebiyle farklı olduklarıbelirlenmiştir. Son olarak, Türkiye'nin bilgi ve teknoloji alanındaki mevcutdurum bazı göstergeler ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The New Economy is the product of some developments that occuredduring the preceding 20 years. The most notable characteristics of thisprocess is the rapid increase in the IT sector's (Informations andCommunications). Knowledge has become the most important productionfactor. This evolution has been changed production processes to make wayfor productivity increase and has ben effect on employment with new workingstyles and alternating in neediness of labour-force. In new economy,countries which have ability to build up new technologies, have capacity toproduct knowledge. This countries have gain a steady growth trend withproductivity boost and also have competition advantage in global markets.In this study, has been composed a ?Knowledge and Science Index?for made to display Turkey?s position in the domain of knowledge andtechnology. The scores which belong to index have been used in clusteranalysis, determined countries that parallel to Turkey. Analysis of variancehas been made to determine if a significant differences in various measure ofvalues whether or not between country groups which have been acquiredfrom the cluster analysis. In this context, differences that have beenexpected, displayed. Which measure of values caused differences in domainof knowledge and science, between parallel countries to Turkey and othercountries, has been determined again with the analysis of variance . Finally,actual position of Turkey in domain of knowledge and sicence, has beenanalysed with some indicators.