Purification and modeling of linear gradient elution chromatography of tagI endonuclease
TagI endonükleazının lineer gradyen kromatografi yöntemiyle saflaştırılması ve modellenmesi
- Tez No: 82886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLU ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Biyokimya alanında yapılan çalışmaların büyük bir bölümü protein ve enzimlerin saflaştırılması ve analizi üzerinedir. Değerli proteinlerin kromatografik yöntemlerle saflaştmlmasının önemi son yıllarda daha da anlaşılmıştır. Bu çalışmada ilk olarak, Tagî endonükleazmın saflaştırılması işlemi HPLC yöntemiyle, iyon deştirici kolonlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla katyon değiştirici kolonda hareketli faz olarak sodyum asetat (pH: 5.0) ve fosfat (pH:7.0), anyon değiştirici kolonlarda ise L-Histidine (pH:6.0) ve Tris (pH:8.0) kullanılmıştır. Deneysel sonuçlar, anyon değiştirici kullanılarak elde edilen enzim miktarının katyon değiştirici kullanılarak elde edilenin üç katı olduğunu göstermiştir. Kolona enjekt edilen miktarın optimum değeri 3 mi olarak bulunmuştur; zira daha az miktarda enjeksiyon, seyrelmeden kaynaklanan aktivite kaybına sebep olmuş, daha fazla miktardaki enjeksiyonun ise kolonun aşın yüklenmesine sebep olduğu bildirilmiştir. İkinci aşamada ise, birinci bölümde elde edilen deneysel profiller, baza modellerin sayısal olarak çözülmesiyle elde edilmiştir. Bu modellerden Denge teorisi en iyi yaklaşımı verirken; Hız ve Raf teorileri, Tagl endonükleazı hakkındaki fiziksel/kimyasal özelliklerin yeterince bilinmemesinden dolayı genellikle başarısız olmuştur. Ayrıca bazı deneysel ve matematiksel parametrelerin hesaplanan profiller üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Most of the research in biochemistry science is devoted to the purification and analysis of the proteins and enzymes. The importance of chromatographic methods for the purification of high-value proteins has been increasingly recognized over the past decade. In the present work, first, the purification of Taql endonuclease was performed with HPLC using cation exchange column with the buffers Na Acetate (pH: 5.0) and phosphate (pH: 7.0), and anion exchange column with the buffers L-Histidine (pH: 6.0) and Tris (pH: 8.0). The experimental results showed that the enzyme recovery with the anion exchange column was three fold the amount obtained with the cation exchange column. 3 ml injections was found to be optimum since less amounts caused lost of activity because of dilution, and more amounts have been reported to cause overloading of the column. In the second part of this study, some models were solved numerically in order to predict the experimental chromatograms which had been obtained in the first part. Among the all models, Equilibrium theory resulted in the closest fits whereas Rate and Plate theories were generally unsuccessful because of the lack of physical/chemical data for the Taql endonuclease. The effects of some experimental and mathematical parameters on calculated chromatograms were also investigated.