Confor mational equilibria of alfa-substituted cyclohexanones with different chalcogens (O,S,Se)
Farklı kalkojenlerle (O,S,Se) alfa'ya sübstitüye siklohekzanonların konformasyonel dengesi
- Tez No: 82887
- Danışmanlar: PROF. DR. VİKTORYA AVİYENTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Farklı kalkojenlerle (OH, SH, SeH, OCöHs, SC^is, SeCöHs) a'ya sübstitüye siklohekzanonlann konformasyonel analizi gaz fazında yan ampirik PM3 ve ab initio HF/6- 31G* ile çalışılmıştır. Para F, CI, Br, NO2, NH2, OCH3 a-fenoksi, a-feniltiyo ve a- fenilseleno sübstitüye siklohekzanonlar gaz fazında araştırılmıştır. Optimize edilen geometriler (a-OH, OCH3, OQ5H5, SH, SCH3, SCeHs, SeH, SeCH3, SeCeHs) SCRF modeli kullanılarak polar ortamda (e=37.5) analiz edilmiştir. Hesaplamalar, ilgili bileşiklerin geometrileri, dipol momentleri ve termodinamik özelliklerindeki bilgileri sağlamıştır. Deneysel sonuçlar hesapsal bulgularla kıyaslanmış ve benzer moleküllerin konformasyonel tercihleri saptanmıştır. -
Özet (Çeviri)
The conformational analysis of a-substituted cyclohexanones with different chalcogens (OH, SH, SeH, OC6H5, SCeHs, SeCöHs) has been studied in gas phase with semi-empirical PM3 and ab initio HF/6-31G*. The para F, CI, Br, NO2, NH2, OCH3 a- phenoxy, a-phenylthio and a-phenylseleno substituted cyclohexanones have been investigated in gas phase. The optimized structures (a-OH, SH, SeH, OCH3, SCH3, SeCH3, OC6H5, SCeHs, SeCöHs) have been analyzed in polar medium (e=37.5) using a continuum Self Consistent Reaction Field (SCRF) model. Computations have provided data on the structure, the dipole moments and the thermodynamic properties of the compounds of interest Justification of the experimental results has been followed by predictions on similar substituents and overall generalization.