Dindarlığın ölüm kaygısı ile ilişkisinde yaşam sevgisinin aracılık rolü
The mediation model of love for life in the relationship between religiosty and death anxiety
- Tez No: 828904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada dindarlığın ölüm kaygısı ile ilişkisinde yaşam sevgisinin aracı etkisinin belirlenmesi ve temel değişkenlerin demografik değişkenlerle arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeli niteliğinde olan çalışmanın evreni Diyanet İşleri Başkanlığında görev yapan 362 personelden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklem kısmında 226 erkek ve 136 kadın yer almıştır. Örnekleme dâhil edilen gruba“İçsel-Dışsal Dini Güdülenme Ölçeği, Ölüm Kaygısı Ölçeği, yaşam Sevgisi Ölçeği”ve çalışmayı hazırlaya tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Analiz sonucu elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları kullanılarak çözümlenmiştir. Analiz yapılırken ikili gruplar arası ilişki t test ile test edilirken, ikiden fazla analizlerinde ANOVA, ölçekler arası ilişkilerde sperman ve pearson korelasyon analiz teknikleri kullanılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular dindarlık ile ölüm kaygısı arasında anlamlı ilişkilerin olduğunu fakat yaşam sevgisinin dindarlık ve ölüm kaygısı ile ilişkisinde aracı bir rol almadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the mediating effect of love of life in the relationship between religiosity and death anxiety and to determine the relationship between basic variables and demographic variables. The universe of the study, which is a relational survey model, consists of 362 personnel working in the Presidency of Religious Affairs. The sample part of the study included 226 men and 136 women.“Internal-External Religious Motivation Scale, Death Anxiety Scale, Love of Life Scale”and“Personal Information Form”prepared by the person who prepared the study were applied to the group included in the sample. The data obtained as a result of the analysis were analyzed using SPSS and AMOS programs. While performing the analysis, the relationship between pairs was tested with the t-test, while ANOVA was used in more than two analyzes, and sperman and pearson correlation analysis techniques were used in the relationships between the scales. Findings from this study revealed that there were significant relationships between religiosity and death anxiety, but love of life did not play a mediating role in the relationship between religiosity and death anxiety.