Lalahan (Kıvırcık x Akkaraman G1) genotipi kuzularda farklı kesim ağırlıklarında besi, kesim, karkas, et kalitesi ve bazı genlerin ekspresyonlarının araştırılması
Fattening performance, slaughter, carcass, meat quality and some genes expressions at different slaughter weights of Lalahan (Kivircik x Akkaraman G1) genotype lambs
- Tez No: 828905
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırma, Lalahan genotipi kuzularda üç farklı kesim ağırlığında besi performansı, kesim, karkas ve bazı et kalitesi özellikleri ile yağ asidi kompozisyonunda etkili bazı genlerin ekspresyon seviyelerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın hayvan materyalini oluşturan Lalahan genotipi 36 baş erkek kuzu rastgele üç gruba ayrılmış ve entansif beslenmişlerdir. Ortalama 35(Gr35), 40(Gr40) ve 45(Gr45) kg ağırlıklarda her gruptan 6 baş kuzu kesilmiştir. Gruplarda GCAA 241,50±17,90; 243,33±29,68 ve 235,45±26,15g; 1 kg CAATKYM 3,590; 3,958 ve 4,392 kg hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the fattening performance, slaughter, carcass, some meat quality characteristics, and expression levels of some genes that affect fatty acid composition in Lalahan genotype lambs slaughtered at three different slaughter weights. Thirty-six male lambs of Lalahan genotype, which constitute the animal material of the study, were randomly divided into three groups and fed intensively. Six lambs from each group were slaughtered at the average SW of 35(Gr35), 40(Gr40), and 45(Gr45) kg. The means were calculated 241.50±17.90, 243.33±29.68, and 235.45±26.15g for DWG, and 3.590, 3.958 and 4.392 for FCR in the groups, respectively.