Safkan arap atı kısraklarında preovulatör folikül, koprus hemorajikum ve korpus luteumun vaskülarizasyonunun gebelik üzerine etkisi
The effect of preovulatory follicle, coprus hemorrhagicum and corpus luteum vascularization on pregnancy in purebred arabian mares
- Tez No: 828930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BORGA TIRPAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yardımcı üreme teknolojilerinin ve ileri görümtüleme yöntemlerinin kullanımının yaygınlaşması, ovaryum üzerindeki folikül ve korpus luteuma ait çeşitli özelliklerin daha detaylı incelenerek fertilizasyon ve gebeliğin devamı üzerinde etkilerinin ortaya konulması açısından önemli bir basamak sağlamıştır. Tez çalışmasında kısraklarda üreme sezonu içerisinde östrus süresince ovaryum üzerindeki görülen yapılardan olan preovulatör folikül, korpus hemorajikum ve korpus luteuma ait çap ölçümleri ve bu yapıların vaskülarizasyonlarının renkli doppler ultrasonografi ile değerlendirilerek gebelik ile ilişkilendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 5-20 yaş aralığında 40 adet Arap atı kısrağının üreme sezonundaki ilk ovulasyonları takip edilerek 4 mm ve üzeri foliküle sahip olan, uterus ödemi ile serviks ödemi ve servikal çapı arttığı tespit edilen kısrakların aşımları gerçekleştirilerek preovulatör folikül, aşım sonrası 24 saat içerisinde korpus hemorajikum ve aşımdan 7 gün sonra korpus luteuma ait ultrasonografik muayeneler yapılmıştır. B-mod ultrasonografi ile alınan görüntülerden çap ölçümleri ImageJ programı ile değerlendirilmiş, renkli doppler ultrasongorafi ile bu yapılara ait görüntülenen vaskülarizasyonlar subjektif olarak skorlanmıştır (1-4). Gebelik muayenesi 14. günde ultrasongrafi ile gerçekleştirilmiş, ilgili parametrelerin gebelik üzerindeki belirleyiciliği değerlendirilmiştir. Bunun sonucunda preovulatör folikül ve korpus luteuma ait çap değeri ile preovulatör folikül ve korpus luteun vaskülarizasyon skorunun gebelik üzerindeki belirleyiciliği anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The widespread use of assisted reproductive technologies and advanced imaging methods has provided an important step in examining the various features of the follicle and corpus luteum on the ovary in more detail, and revealing their effects on fertilization and the maintaininf of a pregnancy. In the thesis, it was aimed to evaluate the diameter of the preovulatory follicle, corpus hemorrhagicum and corpus luteum, which are the structures seen on the ovary through estrus cycle during the breeding season in mares, and to evaluate the vascularization of these structures with color Doppler ultrasonography and correlate them with pregnancy. For this purpose, the first ovulations of 40 Arabian mares between the ages of 5-20 were followed in the breeding season. The mares that have follicles of 4 mm and above, with uterine edema, cervical edema and increased cervical diameter were followed and the ultrsonographic examinations of the preovulatory follicle, corpus hemorrhagicum within 24 hours after ovulation, and corpus luteum 7 days after ovulation was performed. The measurements of the diameter on the images taken with B-mode ultrasonography were evaluated by using ImageJ software, and the vascularizations of these structures were scored subjectively by color Doppler ultrasonography (1-4). Pregnancy examination was performed by using ultrasonography on the 14th day, and the determinants of the relevant parameters on pregnancy were evaluated. As a result, the diameter value of the preovulatory follicle and corpus luteum, and the vascularization score of the preovulatory follicle and corpus luteum were not found to be significant on pregnancy.