Uzun mesafeli geniş alan ağı (LoRaWAN) ve uygulamaları akıllı çiftlikler ve ormanların izlenmesi
  1. Tez No: 828931
  2. Yazar: SAMEER AHMED MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA KURNAZ TÜRKBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Orman ve tarım sistemlerinde çıkan yangınlar yıkıcı etkilere sahiptir ve olumsuz etkiler. insan ve hayvan yaşamı, ekonomi ve çevre. Çok çeşitli endüstriyel, kamu hizmeti ve çevresel uygulamalarda IoT kullanım alanlarının son zamanlarda artması, farklı gereksinimlere sahip bağlantı çözümlerine duyulan ihtiyaç. Temelleri inceliyoruz ve LPWAN teknolojilerinin tasarım ilkeleri, LoRaWAN ile hatırı sayılır bir mesafe boyunca geniş kapsama alanı talep eden düşük güçlü aygıtlar için uyarlanmış kablosuz ağlarla ilgilidir. en iyi örnek olarak hizmet ediyor."Hem lisanslı hem de lisanssız bantlarda LPWAN teknolojileri daha büyük cihazlara göre yüksek yoğunluklu cihazlara bağlantı sağladığı düşünülmüştür. kapsama alanları. Ormanlar ve çiftlikler için bir yangın algılama sistemi tasarlıyor, uyguluyor ve test ediyoruz. LoRaWAN teknolojisine dayalı. Önerilen sistem daha doğru yangın algılama sunar Gerçek yangın varlığının belirlenmesi ve yangının konumunun belirlenmesi açısından yetenek. Ayrıca önerilen tasarım, yangınları daha fazla sayıda olası koşul altında algılayabilir. diğer tasarımlarla karşılaştırıldığında.
Özet (Çeviri)
Fires in forests and agricultural systems have devastating impacts and adversely affect human and animal lives, the economy, and the environment. The recent growth of IoT usecases in a wide array of industrial, utility and environmental applications has necessitated the need for connectivity solutions with diverse requirements. We study the fundamentals and design principles of LPWAN technologies pertain to wireless networks tailored for lowpower gadgets that demand broad coverage over a considerable distance, with LoRaWAN serving as a prime example."LPWAN technologies in both licensed and unlicensed bands have been considered to provide connectivity to a high density of devices over larger coverage areas. We design, implement, and test a fire detection system for forests and farms based on LoRaWAN technology. The proposed system offers more accurate fire detection capability in terms of determining actual fire presence and determining the position of fire. Also, the proposed design can detect fires under a higher number of possible conditions compared to other designs.