İnsan kolon karsinoma hücrelerinde (CACO2) laktoferrinin bazı antioksidan enzim aktiviteleri, yara iyileşmesi ve glukoz transportu üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of lactoferrin on some antioxidant enzyme activities, wound healing and glucose transport in human colon carcinoma cells (CACO2)
- Tez No: 828940
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK, PROF. DR. YASEMİN GÜLGÜN İŞGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Laktoferrin, diyette başlıca sütte bulunan ve sağlık üzerine olumlu etkileri olan bir proteindir. Bu çalışma farklı dozlarda laktoferrinin insan kolon karsinoma hücre hattında (Caco2) bazı antioksidan enzim aktiviteleri, yara iyileşmesi ve glukoz transportu üzerine etkilerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu çalışma kapsamında, laktoferrinin Caco2 hücrelerinde hücre canlılığı üzerine etkisi kolorimetrik MTT testi ile belirlenmiştir. Belirlenen laktoferrin dozlarının hücre çizik testi ile yara iyileşmesi ve florometrik 2-NBDG yöntemi ile glukoz transportu üzerine etkileri saptanmıştır. Farklı laktoferrin dozlarının Caco2 hücre hattında SOD, GST ve GPx antioksidan enzimleri üzerine etkileri spektofotometrik yöntemle ölçülmüştür. Yapılan çalışma sonucunda, laktoferrinin 48 saatlik inkübasyonu sonucu Caco2 hücre hattında IC50 değeri 74.9 μg/mL olduğu ve doza bağlı olarak yara iyileşmesini hızlandırdığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Lactoferrin is a protein found mainly in milk in the diet and has positive effects on health. This study aims to investigate the effects of different doses of lactoferrin on some antioxidant enzyme activities, wound healing and glucose transport in human colon carcinoma cell line (Caco2). In this study, the effect of lactoferrin on cell viability in Caco2 cells was determined by colorimetric MTT test. The effects of determined lactoferrin doses on wound healing by cell scratch test and glucose transport by fluorometric 2-NBDG method were determined. The effects of different lactoferrin doses on SOD, GST and GPx antioxidant enzymes in Caco2 cell line were measured by spectrophotometric method. As a result of the study, it was found that after 48 hours of incubation of lactoferrin, the IC50 value in the Caco2 cell line was 74.9 μg/mL and it accelerated wound healing depending on the dose.