Foreign language teachers' professional identity reflections related to teaching students under temporary protection
Geçici koruma altındaki öğrencilerin yabancı dil öğretmenlerinin mesleki kimlik algıları
- Tez No: 828941
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Son yıllarda mülteci nüfusundaki hızlı artış, odağı mülteci çocuklara ve onların eğitimine çevirmiştir. Son on yılda Türkiye büyük bir mülteci ve mülteci çocuk nüfusuna ev sahipliği yapmıştır. Türkiye'de mülteci eğitimi üzerine araştırmalar olmasına rağmen, mülteci öğrencilerin öğretmenlerinin mesleki kimlik yansımaları araştırılmamıştır. Bu çalışma, hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin geçici koruma altındaki Suriyeli çocuklara öğretmenlik yapma konusundaki mesleki kimliklerine ve öğretmenlik deneyimlerine ilişkin yansımalarını keşfetmeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, Türkiye'nin bir ilindeki beş ilköğretim okulunda nitel bir durum çalışması yürütülmüştür. Veriler, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında üç aylık süreçte on iki katılımcı ile metaforlar ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılarak toplanmıştır. Veriler, beş aşamalı bir veri analiz süreci ile incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, öğretmenlerin kimliklerinin, öğretmenlerin kariyer seçimlerinin ardındaki nedenleri, kişisel ve mesleki deneyimleri, kendileri, öğretmen olma ve Suriyeli öğrenciler hakkındaki inançları, duyguları ve fikirleri, mesleki gelişim fırsatları, bağlamsal faktörler ve meslektaşlar ve öğrencilerle ilişkiler gibi çeşitli iç ve dış faktörlerden etkilendiğini göstermiştir. Öğretmenlerin profesyonel kimlikleri ve benlikleriyle ilgili algılarının, zorlukların üstesinden gelme, kendilerini öğretmen olarak geliştirmenin yollarını arama, kaliteli bir öğretim ortamı sağlama ve geçici koruma altındaki çocuklara İngilizce öğretimi sunma stratejilerini etkilediği bulunmuştur. Bu kapsamda çalışmanın gelecekte yapılacak araştırmalara ve öğretmen yetiştirme programlarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in refugee populations in recent years has turned the focus on refugee children and their education. In the last decade, Turkey has hosted a large number of refugees and refugee children. Although there are studies on refugee education in Turkey, professional identity reflections among teachers of refugee students have not been investigated. This study aimed to explore in-service English language teachers' reflections on their professional identities related to teaching Syrian children under temporary protection and their teaching experiences. To this end, a qualitative case study was conducted in five primary school contexts in a city in Turkey. Data was collected with metaphors and semi-structured interviews with twelve participants in a three-month period during the 2022-2023 academic year. The data was examined through a five-phase data analysis process. The findings of the study demonstrated that teachers' identities were affected by various external and internal factors, such as teachers' reasons behind their career choices, personal and professional experiences, beliefs about themselves, being a teacher, and their Syrian learners, emotions and ideas, professional development opportunities, contextual factors, and relations with colleagues and students. Teachers' professional identity and reflections on self were found to impact their strategies to overcome challenges, seek ways to develop themselves as teachers, provide a quality teaching environment, and English language teaching instruction to children under temporary protection. Within this scope, this study is expected to contribute to future research and teacher training programs.