The Influence of diameter size on the cost of circular cement storage silos
Çapın dairesel çimento silolarının maliyeti üzerindeki etkisi
- Tez No: 82895
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT YERLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
vu ÇAPIN DAİRESEL ÇİMENTO SİLOLARININ MALİYETİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ ÖZET Bu araştırmanın amacı, temel olarak çap aktörünün, betonarme, art-germeli ve çelik siloların maliyeti üzerindeki etkisini sunmaktır. Yukarıda belirtilen her silo tipi için 24 farklı silo analizi yapılarak bu hedefe ulaşılmıştır. İlk olarak, çimento siloları hakkında genel bir bakış açısı sunulmuştur. Arkasından, tek tek bu üç silo tipinin avantaj ve dezavantajları ele alınmış ve daha sonra üçüncü bölümde çimento silolarının dizayn yükleri ve basınçları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bir sonraki bölümde, depolanan madde basma göz önüne alınarak betonarme, çelik ve art germeli siloların dizaynları yapılmıştır. Her silo tipi için statik analizler ve dizaynlar tamamlandıktan sonra ana yapı malzemesi miktarları hesaplanmış ve bu miktarlar her üç silo tipinin göreli maliyet verimliliği analizinde kullanılmıştır. Bu analizlerin sonuçlan grafik ve tablolarla incelenebilir. Hem yapısal analiz ve hem de maliyet analizi için bilgisayar programlan geliştirilmiş ve başanyla uygulamaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI THE INFLUENCE OF DIAMETER SIZE ON THE COST OF CIRCULAR CEMENT STORAGE SILOS ABSTRACT Cement storage silos are constructed as part of concrete productions in large construction projects. The cost of constructing cement storage silos varies depending on the cost of materials, the dimensions of the silo and the design type which could be reinforced concrete, prestressed reinforced concrete or steel. The objective of this study is to determine at which range of diameter each silo type is most economical. For this purpose cement silos of 24 m. height and a diameter which varies between 1.5 to 36 m. (1.5 m. increment) were analysed using a specially written structural design programme. ACI design procedures were used and the amount of material needed in the construction of reinforced concrete, prestressed concrete and steel silo of known dimension were calculated by this program. The total cost of construction were calculated by multiplying the material requirements by their respective unit costs. The economical ranges were determined from a direct comparison of these values and the associated reasons were evaluated. It should be noted however that the associated ranges may change depending on the specific conditions of the site and on the relative costs of materials.