Numerical simulation of natural convection flow in a vertical annulus using ILU preconditioning
Eş-eksenli silindirler-arası doğal taşınımın ILU iyileştirme tekniği ile simulasyonu
- Tez No: 82896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ECDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
V ÖZET Doğrusal olmayan ve bağlı tip differansiyel denklemleri çözebilmek amacı ile bir nümerik program geliştirilmiştir. Model problem olarak iki eş eksenli silindirik cismin arasında gerçekleşen doğal taşınım seçilmiştir. Akış, laminer, zamana bağlı olmayan, viskoz ve sıkıştrnlamaz olarak kabul edilmiştir. Problemin doğrusal olmayan kısmı, Newton methodu kullanılarak çözülmüştür. Her Newton iterasyonunda ortaya çıkan doğrusal denklem sistemi ise Krylov Alt-uzayı metodlanndan biri olan GMRES metodu kullanılarak çözülmüştür. İyileştirme tekniği olarak ILU prosedürü kullanılmıştır. Hafiza gereksinimlerini minumuma indirmek için rnatris-bağımsız olarak çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A numerical model is developed in order to solve nonlinear coupled type of differential equations. Natural convection phenomenon between two coaxial cylinders is considered as a model problem. The flow is assumed to be incompressible, viscous, steady and laminar. A technique is developed based on Newton's method to solve the nonlinear part of the problem. The linear system arising at each iteration of the Newton's method is solved by using Generalized Minimal Residual method which is one of the Krylov Subspace methods. Incomplete LU factorization procedure is used as a preconditioner. Computing Jacobian matix is not necessary because of the utilized matrix free technique. Matrix vector products are sufficient to solve the linear system By this technique, the storage requirement and computational time can be also reduced.