Optimization of virtual paths in ATM networks using a parallel annealed genetic algorithm
ATM ağlarında sanal yolların paralel tavlamalı genetik algoritması kullanılarak eniyilemesi
  1. Tez No: 82894
  2. Yazar: AHMET MURAT EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERSOY, YRD. DOÇ. DR. CAN ÖZTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışma ATM ağlarında sanal yolların paralel tavlamalı genetik algoritması (PAGA - Parallel Annealed Genetic Algorithm) kullanılarak eniyilemesi üzerinedir. Günümüz bilgisayar ağlarında her biri ayrı servis kalitesi (QoS - Quality of Service) gerektiren birçok değişik hizmetin bir arada varolabilmesi, kaynakların etkili kullanımını temel bir konu durumuna getirir. Sanal yol kavramı çok esnek bir araçtır ve eniyilemesi ağ performansını önemli ölçüde etkiler. Bu eniyilemenin amacı, ağ topolojisi, bağ kapasiteleri ve trafik isterleri verilmişken ağdaki maksimum kullanım oranım en aza indirmektir. Bu problemi çözmek için paralel tavlamalı genetik algoritması kullanılmıştır. Genetik algoritmalarının performansı parametrelerine çok bağlı olduğundan her bilgisayardaki genetik algoritmayı değişik parametrelerle paralel olarak çalıştırdık. Programın çalışması sırasında da bilgisayarlar arasında bazı bilgilerin alışverişini gerçekleştirdik. Sonuçların iyiliğini ve çözüm yönteminin performansım ölçmek için algoritma çeşitli ağ topolojilerinde ve çeşitli trafik isterlerinde çalıştırıldı. Bu koşullarda PAGA'nın performansı bir dizi sonuçla karşılaştırıldı. Tüm bu ölçümler algoritmanın çok iyi çözümler sağladığım gösterdi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study is about the optimization of virtual paths in ATM networks using parallel annealed genetic algorithm (PAGA). The coexistence of a wide range of services with different quality of service (QoS) requirements in today's networks makes the efficient use of resources a major issue. The virtual path concept is a very flexible tool, and its optimization affects the performance of the network greatly. The objective of this optimization is to minimize maximum utilization in the network, where network topology, link capacities, and traffic requirements are given. To solve the problem parallel annealed genetic algorithm is used. Since the performances of genetic algorithms depend a lot on the parameters, we run each genetic algorithm with different parameters on each computer in parallel. We also perform some information exchange between the computers during the run. In order to measure the goodness of the solutions and the performance of the solution method; the algorithm is run with different network topologies, and different traffic requirements. The performance of PAGA is compared to several competitors under these conditions. All these measurements show that the algorithm provides very good solutions.