Investigating the relationship between children's scientific process skills and parents' scientific literacy skills
Çocukların bilimsel süreç becerileri ile ebeveynlerin bilimsel okuryazarlık becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 828958
  2. Yazar: BENGİ NUR İŞLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASİBE ÖZLEN DEMİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırma çocukların bilimsel süreç becerileri ile ebeveynlerin bilimsel okuryazarlık becerileri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla nicel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Bu çalışmanın katılımcılarını 2022-2023 eğitim öğretim yılı bahar döneminde İstanbul'da okul öncesi eğitime devam eden 354 çocuk ile ebeveynleri oluşturmuştur. Araştırma üç veri toplama aracı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu veri toplama araçları, Demografik Bilgi Formu, 60-72 Ay Çocuklar İçin Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği (Özkan, 2015) ve Evrensel Fen Okuryazarlık Ölçeği'dir (USLS) (Çelik, 2016). Araştırmanın analizleri, gruplar arası iki yönlü varyans analizi (ANOVA), tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve hiyerarşik çoklu regresyon (HMR) analiz yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın bulguları, çocukların cinsiyetlerine ve sahip oldukları kardeş sayısına göre bilimsel süreç becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Bununla birlikte, çalışmanın bulguları, çocukların bilimsel süreç becerilerinde yaşa bağlı olarak daha büyük yaş grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Ebeveynlerin bilimsel okuryazarlık düzeyleri yüksek ve çok yüksek olarak kaydedilmiştir. Ayrıca, araştırmanın bulguları, ebeveynlerin bilimsel okuryazarlık becerilerinin, eğitim durumu ve ebeveynlerin yaşları gibi demografik özelliklerin etkileri kontrol edildikten sonra, çocukların bilimsel süreç beceri puanlarını yordadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a quantitative study to investigate the relationship between children's scientific process skills and parents' scientific literacy skills. The participants of this study were 354 children enrolled in preschool education in İstanbul, along with their parents in the spring term of 2022-2023 academic year. The study was conducted using three data collection instruments. These instruments were Demographic Information Form, Scientific Process Skills Scale for 60-72-month-old Children (Özkan, 2015) and Universal Science Literacy Scale (USLS) (Çelik, 2016). The data were analyzed by using two-way between groups analysis of variance (ANOVA), one-way analysis of variance (ANOVA), and hierarchical multiple regression (HMR). The study findings showed no statistically significant difference in children's scientific process skills regarding gender and number of siblings they have. However, the study's findings indicated a statistically significant difference in children's scientific process skills based on age, favoring the older age group. In addition, parents' scientific literacy skills levels were recorded as high and very high. Furthermore, the study findings indicated that parents' scientific literacy skills predicted children's scientific process skill scores after controlling for the effects of demographic characteristics, specifically education status and parents' ages.