Bingöl ili ve yöresi el sanatlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the handicrafts of bingol province and region
- Tez No: 828975
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLTEN GÜLTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
El sanatları ilk çağlardan günümüze kadar var olan korunmak, barınmak, süslenmek gibi yaşamsal ihtiyaçları karşılamak amacı ile ortaya çıkan ürünlerdir. Bu ürünler bir ulusun kültürel mirasının kuşaktan kuşağa aktarılmasında köprü vazifesi görmektedir. Tarih boyunca kültürel açıdan köklü bir geçmişe sahip olan Bingöl ili ve yöresi; Urartu, Hitit, Selçuklu, Asur, Romalılar, Persler gibi büyük uygarlıkların izlerini taşıyan önemli merkezlerden biri olmuştur. Varlıklarını bu yörede sürdüren uygarlıklar kendi dönemlerini yansıtan kültür, sanat, örf ve adetlerinin günümüze ulaşmasına öncülük etmişlerdir. Teknolojinin ilerlemesi ve sanayileşmenin gelişmesi nedeniyle el sanatlarına verilen ilgi ve önem giderek azalmıştır. Kaybolmaya yüz tutmuş el sanatlarımızın zamana karşı yok olup gitmesini önlemek ve gelecek nesillere ulaşabilmesini sağlamak adına bir kaynak oluşturmak bu çalışmanın yapılmasını gerekli kılmıştır. Tez kapsamında yapılan bu çalışmanın amacı Bingöl İli ve Yöresi El Sanatlarını tanıtmak, değerlendirmek, arşivlendirmek ve günümüzdeki durumu hakkında literatür taraması yapmaktır. Yörede bulunan el sanatları ile ilgili araştırmaların yeterli olmadığı gözlemlenerek, akademik çalışma formatına uygun biçimde yapılmadığı tespit edilmiştir. Bölgede kaybolmaya yüz tutmuş sanat dallarının günümüzde geldiği durum değerlendirilmeye çalışılmıştır. El sanatlarımızın korunmasına yönelik gerekli çözüm önerileri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Handicrafts are products that have emerged with the aim of meeting vital needs such as protection, shelter and decoration, which have existed from the first ages to the present. These products serve as a bridge in transferring the cultural heritage of a nation from generation to generation. Bingöl province and its region, which has a deep-rooted cultural history throughout history, has been one of the important centers bearing the traces of great civilizations such as Urartu, Hittite, Seljuk, Assyrian, Romans, Persians. Due to the progress of technology and the development of industrialization, the interest and importance given to handicrafts has gradually decreased. It is necessary to carry out this study to create a resource in order to prevent our handicrafts, which are on the verge of disappearing, from disappearing over time and to ensure that they can reach future generations. The aim of this study, which was carried out within the scope of the thesis, is to introduce, evaluate, archive the Handicrafts of Bingöl Province and its Region and to make a literature review about its current situation. It has been tried to evaluate the current situation of the art branches that are about to disappear in the region. Necessary solutions for the protection of our handicrafts are emphasized.