Yeme tutumu ve ayrılma bireyselleşme süreci arasındaki ilişki
The relationship between eating attitudes and seperation individuation
  1. Tez No: 828978
  2. Yazar: EKİN SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIGA OSMANLI SHIROLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmada 18-65 yaş arası kişilerdeki Yeme Tutumu ve Ayrılma Bireyleşme arasındaki ilişki incelenmiştir. Yeme tutumları ve ayrılma bireyleşme patolojisi puanları, cinsiyet, yaş, medeni hal, kardeş sayısı, ebeveynlerin zaman ayırmaması, ebeveynlerinden ayrı kalma gibi sosyodemografik gruplarla incelenmiştir. Aynı zamanda yeme tutumu ve ayrılma bireyleşme patolojisi kendi içlerinde korelasyon analizi yapılarak karşılaştırılmıştır. Araştırma 160 katılımcı ile tamamlanmıştır. Katılımcılara Yeme Tutumu Testi (YTT26), Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ), ve Ayrılma Bireyleşme Ölçeği (SII) ve araştırmacı tarafından hazırlanan demografik bilgi formu uygulanmıştır. Yetişkinler bağlamında ayrılma bireyleşmede potansiyel patoloji yaşayan bireylerin aynı zamanda yeme bozukluğu geliştirme potansiyeline sahip olduğu ortaya koyulmuştur. Bekarların yeme patolojisi ihtimalinin evlilerden fazla olması ve aynı şekilde bekarların evlilere göre daha fazla ayrılma bireyleşme patolojisi gösterebilecekleri beklenmedik ancak değerli bir bulgu ortaya çıkmıştır. Yeme Tutumu Testleri (YTT26 ve DEBQ) ile Ayrılma Bireyleşme Ölçeği aralarında korelasyon analizi uygulanmıştır. Çıkan sonuçlarda, ayrılma bireyleşme patolojisi ve yeme tutumlarının korelasyon içinde oldukları gözlemlenmiştir. Böylece ayrılma bireyleşmede zorluk yaşayan bireyler yeme tutumlarında problem yaşayabilirler hipotezi doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationship between Eating Attitudes and Separation Individuation was examined among individuals aged 18-65 in the study. Eating attitude scores and separation individuation pathology scores were examined in relation to sociodemographic groups such as gender, age, marital status, number of siblings, lack of parental time, and separation from parents. Additionally, the correlation between eating attitudes and separation individuation pathology was analyzed within themselves. The research was completed with 160 participants. Participants were administered the Eating Attitude Test (YTT26), Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ), Separation Individuation Scale (SII), and a demographic information form prepared by the researcher. It was revealed that individuals with potential pathology in separation individuation in the context of adults also have the potential to develop eating disorders. The unexpected but valuable finding emerged that the likelihood of eating pathology in singles could be higher than in married individuals and similarly, singles might show more separation individuation pathology compared to married individuals. Correlation analysis was conducted between Eating Attitude Tests (YTT26 and DEBQ) and Separation Individuation Scale. The results indicated that separation individuation pathology and eating attitudes are correlated. Thus, the hypothesis that individuals facing difficulties in separation individuation might experience problems in eating attitudes was confirmed.