İnşaat sözleşmelerinde ek iş
Additional work in construction contracts
  1. Tez No: 828979
  2. Yazar: KORAY ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZ SEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
İnşaat sözleşmelerinin zamana yayılan yapısı gereği sözleşmenin başında kararlaştırılmayan bir kısım işlerin ifa süreci devam ederken sözleşme konusu işe ilave edildiğine sıklıkla rastlanılmaktadır. Ek iş olarak adlandırılan bu çeşitten işlerin tanımının yapılarak, unsurlarının net bir şekilde belirlenmesi yüksek önem taşımaktadır. Zira ek işlerin inşaatın teslim vadesi başta olmak üzere sözleşmedeki farklı noktalara etki ettiği kabul edilmektedir. Bu nedenle tez çalışmamızda inşaat sözleşmeleri kapsamında meydana gelen ek işler üzerine araştırma ve inceleme yapılmaya çalışılmıştır. Tez çalışmamız dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde inşaat sözleşmesi hakkında genel bilgiler verilmiş, ikinci bölümde ek işlerin tanımı, unsurları, uygulama alanları ve benzer kavramlardan farkı açıklanmaya çalışılmış, üçüncü bölümde ek işlerin inşaat sözleşmesindeki taraf borçları ile ilişkisi ortaya konmaya çalışılmış, dördüncü ve son bölümde ise ek iş meydana getirilmesinin sonuçları açıklanarak çalışmamız sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the time-spanning nature of construction contracts, it is frequently encountered that some works that were not decided at the beginning of the contract are added to the contractual work while the performance process continues. It is of great importance to define this type of work, which is called additional work, and to determine its elements clearly. Because it is known that additional works affect different elements agreed in the contract, especially the delivery date. For this reason, in our thesis, it has been tried to research and examine the additional works that occur within the scope of construction contracts. Our thesis consists of four main parts. In the first part, general information about the construction contract was given, in the second part, the definition of additional works, its elements, application areas and its difference from similar concepts were tried to be explained, in the third part the relationship between the additional works and the debts of the parties in the construction contract was tried to be revealed. explained, our study was concluded.