COVID-19 and welfare state transformation: Insights from Turkey's poverty policy
COVID-19 ve refah devletinin dönüşümü: Türkiye'nin yoksulluk politikasından çıkarılacak dersler
  1. Tez No: 828981
  2. Yazar: ELVAN ÜNAL ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE İDİL AYBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Refah devletinin dönüşümü, refah devletinin altın çağından bu yana tartışılan bir araştırma konusudur. Bu dönüşümün değişkenleri zaman içinde farklılık gösterse de, refah devletinin yeni ortaya çıkan içsel ve dışsal sınama ve risklere cevap verme becerisi her dönem sorgulanmıştır. Tüm dünyayı hazırlıksız yakalayan COVID-19 devlet aygıtının her kademesi için olduğu kadar refah devleti için de önemli bir sınama teşkil etmiştir. Çalışma bu çerçevede, Türkiye'nin yoksulluk politikasından hareketle COVID-19'un refah devleti dönüşümüne etkisini incelemektedir. Çalışma, analitik çerçevesini politika paradigmaları ve politika yapısı yaklaşımları üzerine inşa etmektedir. Çalışma, nicel ve nitel veriler ışığında, COVID-19'un Türkiye'nin refah politikasında tam anlamıyla bir dönüşüme yol açmadığı/olanak vermediği, ancak değişimi hızlandırıcı bir etki yaptığı, gerçekleşmekte olan reform çabalarının önündeki engelleri kaldırarak dönüşümün önünü açtığı ve gelecekte ortaya çıkacak anlamlı bir dönüşüm için bir öğrenme süreci oluşturduğu sonucuna varmıştır. Çalışma ayrıca Türkiye'nin acil durumlara hazırlığı gözeten ve yoksulluğu bir hak ihlali olarak ele alan bütüncül bir yoksulluk politikasına ihtiyaç duyduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Welfare state transformation is a popular research area since the Golden Age of the welfare state per se. Although the dependent variable of the said transformation has changed in time, welfare state has always been questioned with its capacity to respond to emerging endogenous or exogenous challenges. COVID-19, which caught the entire world off-guard, constituted a critical challenge for several segments of the state apparatus, the welfare state chief among them. This study, upon this background, investigates the impact of COVID-19 on welfare state transformation, taking departure from Turkey's poverty policy. The study builds the analytical framework of transformation on policy paradigms approach and policy structure approach. On the basis of quantitative and qualitative data, the study identifies that although COVID-19 did not cause or give way to a full-fledged transformation in Turkey's poverty policy, it might be taken as a catalyzer for change, that is, a path-clearing event that removes certain obstacles to reformation or transformation efforts that already were under way and represents a policy-learning process for meaningful future change. The study also reveals that Turkey need a holistic poverty policy that integrates elements of emergency preparedness and addresses poverty as a violation of rights.