Müzik öğretmenlerinin yaratıcı drama yöntemini kullanmaya yönelik öz yeterlik algı ve görüşleri
Music teachers' self-efficacy perceptions and opinions on using the creative drama method
  1. Tez No: 829006
  2. Yazar: TOLGA DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KAMİL İNANICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırmada müzik öğretmenlerinin yaratıcı drama yöntemini kullanmaya yönelik öz yeterlik algı seviyelerinin farklı değişkenler bakımından incelenmesi ve yaratıcı drama yöntemine dair görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanılmasını sağlayan karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde araştırmaya katılan öğretmenlerin yaratıcı drama yöntemini müzik dersinde kullanmalarına ilişkin öz yeterlik algılarının tespit edilmesi amacıyla ölçek uygulanmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde ise araştırmaya katılan öğretmenlerin yaratıcı drama hakkındaki görüşlerinin tespit edilmesi amaçlanmış ve bu amaç doğrultusunda görüşme soruları uygulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu nicel verilerin toplanmasına kaynaklık eden (n=123), nitel veriler sürecinde yer alan (n=6) müzik öğretmeni oluşturmuştur. Nicel verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Ölçek sonucunda ulaşılan verilerin ortalamaları demografik değişkenlerle karşılaştırılıp yorumlanmıştır. Araştırmanın nitel verilerinin analizi aşamasında ise, yarı-yapılandırılmış görüşme soruları sonucunda elde edilen veriler alan uzmanı akademisyenlerin görüşleri ve yönlendirmeleriyle birlikte araştırmacı tarafından analiz edilerek tema ve alt temalar oluşturulmuştur. Bulgular: Nicel bulgular bölümünde, müzik öğretmenlerinin demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, mesleki kıdem, mezun oldukları fakülte, eğitim durumları, fakültede yaratıcı drama alma durumları, yaratıcı drama üzerine hizmet içi eğitim alma durumları, çalışmakta oldukları kademe) dikkate alınarak analiz edilmiştir. Müzik öğretmenlerinin yaratıcı drama kullanımına yönelik öz yeterlik algıları tespit edilmiş ve ölçekte yer alan faktörler dikkate alınarak yaratıcı drama yöntemini kullanmalarına yönelik tutumları belirlenmiştir. Nitel bulgular bölümünde, müzik öğretmenleriyle yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Müzik öğretmenlerinin görüşme sorularına verdikleri cevaplar doğrultusunda; yaratıcı drama algısı, yaratıcı drama ders algısı, müzik eğitiminde yaratıcı dramanın etkisi, yaratıcı drama ile kazandırılan beceriler, yaratıcı dramanın müzik eğitimine katkısı, yaratıcı dramanın olumsuz yönleri ve yaratıcı drama temaları tespit edilmiştir. Sonuçlar: Nicel analizler sonucunda, müzik öğretmenlerinin yaratıcı drama kullanımına yönelik öz yeterlik düzeylerinin yüksek olduğu söylenebilir. Nitel analizler sonucunda, müzik öğretmenlerinin yaratıcı dramayı faydalı bir yöntem olarak gördükleri tespit edilmiştir. Yaratıcı dramanın müzik eğitimine katkıları arasında kavram öğretimi, duygu ve düşüncelerin ortaya çıkarılması, özgüven, yaratıcılık ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi sayılabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to examine the self-efficacy perception levels of music teachers for using the creative drama method in terms of different variables and to determine their opinions about the creative drama method. Method: A mixed method was used in the research, which allows the use of quantitative and qualitative research methods together. In the quantitative part of the research, a scale was applied to determine the self-efficacy perceptions of the participating teachers regarding their use of the creative drama method in music lessons. In the qualitative part of the research, it was aimed to determine the opinions of the participating teachers about creative drama, and interview questions were applied for this purpose. The study group for the research consisted of music teachers who were the source of collecting quantitative data (n = 123) and qualitative data (n = 6). The SPSS 22.0 program was used to analyze the quantitative data. The averages of the data obtained as a result of the scale were compared with demographic variables and interpreted. In the qualitative data analysis phase of the research, the data obtained as a result of the semi-structured interview questions was analyzed by the researcher with the help of the opinions and guidance of academics who are experts in the field, and themes and sub-themes were created. Findings: In the quantitative findings section, the demographic characteristics of the music processes (age, gender, professional seniority, faculties they graduated from, educational background, status of receiving creative drama at the faculty, status of receiving in-service training on creative drama, level of employment) were recorded and analyzed. Their self-efficacy perceptions towards the use of creative drama in music change were determined, and their attitudes towards using the varying creative drama distributions included in the scale were determined. In the qualitative comparisons section, face-to-face interviews were conducted with music teachers. Their answers to the questions of music-related interviews—perception of creative drama, perception of creative drama courses, effect of creative drama in music education, skills gained through creative drama, contribution of creative drama to music education, negative effects of creative drama, and creative drama themes—were determined. Results: As a result of quantitative analyses, it can be said that music teachers' self-efficacy levels for the use of creative drama are high. As a result of qualitative analysis, it was determined that music teachers saw creative drama as a useful method. The contributions of creative drama to music education include teaching concepts, revealing emotions and thoughts, and developing self-confidence, creativity, and communication skills.