Fen bilimleri dersi 6. sınıf 'Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlığı' ünitesinde yaratıcı drama yönteminin kullanılmasına yönelik örnek ders planları
Sample lesson plans for using creative drama method in the 6th grade 'Systems in Our Body and Health' Unit
  1. Tez No: 687727
  2. Yazar: AYSEL NAGEHAN AHISHALI
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE GÜL NASIRCILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yaratıcı drama, bir grup katılımcının kendi geçmiş deneyimlerinden yola çıkarak bir mekânda, bir lider eşliğinde, drama teknikleri ve oyunsu süreçlerle herhangi bir konuyu, kavramı, fotoğrafı ve durumu irdeleme sürecidir. Yaratıcı drama yöntemi“Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlığı”ünitesinde öğrencilere soyut gelen bu ünitenin somutlaşmasını ve öğrencilerin eğlenerek öğrenmesini sağlayacaktır. Bu şekilde bireyler bilgileri daha fazla özümseyecek, yaparak ve yaşayarak öğreneceklerdir. Ayrıca temel dil becerileri gelişecek, aralarındaki iş birliği ve dayanışma artacak ve sosyalleşeceklerdir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada, doküman analizi deseni önemli bir yer tutmaktadır. Yaratıcı drama yönteminin teknikleri, yaratıcı drama yönteminde kullanılan oyunlar ve İlköğretim 6. Sınıf Eğitim Bilişim Ağında ve Millî Eğitim Bakanlığı 6. sınıf ders kitabındaki materyaller, drama sınıfının/salonunun özellikleri taranmış ve“Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlığı”ünitesinde yaratıcı drama yönteminin kullanılmasına yönelik ders planları geliştirilmiştir. Bu ders planı örnekleri öğretmenler için öneri niteliğindedir. Ayrıca öğretmenlerin kullanabileceği materyaller, müzikler, metinler, atık maddeler gibi otantik dokümanlara ve ders planlarında kullanılabilecek değerlere yönelik öneriler verilmiştir. Bu amaçla uygulamalar sırasında sınıfın çok sıcak/soğuk ve az/çok ışıklı ortamda olmaması, havalandırılması ve temiz olması önerilir. Ayrıca 6.sınıf öğrencilerinin somut işlemler döneminde olmaları nedeniyle hareketli müzikler kullanılması ancak diğer tarzlarda müzik çeşitlerinin de kullanılabileceği, öğrencilerde anlam oluşturmaması için genel olarak yabancı veya sözsüz müziklerin daha çok kullanılması gerektiği, büyük gruplarda uygulanma zorluklarından dolayı katılımcı sayısının 12 katılımcı ile sınırlı tutulması önerilmiştir.“Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlığı”ünitesinin yaratıcı drama yöntemiyle işlenmesine yönelik ders planlarına öğrencilere temizlik, sağlık, yardımlaşma gibi kişisel ve toplumsal değerleri aktaran etkinliklerin de konulabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Creative drama is the process of examining any subject, concept, photograph and situation with drama techniques and play-like processes in a place, accompanied by a leader, based on the past experiences of a group of participants.Using the creative drama method in the“Systems in Our Body and Health”Unit will reduce the limitations of the traditional teaching method in the science lesson and it will enable the students to embody this unit, which seems abstract and also the students will learn while having fun. In this way, individuals will absorb information more and learn by doing and experiencing. In addition, basic language skills will develop, cooperation and solidarity among them will increase and they will become more socialized. In this qualitative research, the techniques of the creative drama method, the games used in the creative drama and the materials in the 6th Grade Education Information Network of Primary School have been scanned and the course plans are developed for using the creative drama method in the“Systems in Our Body and Health”Unit of the 6th grade textbook of the Ministry of National Education in Turkey. In addition, suggestions are given in this thesis on how the creative drama method should be applied in an environment and with materials that teachers can access such as authentic documents such as music, texts, waste materials, and values that can be used in the course plans. In this manner, it is suggested that the drama class should not be in a very hot/cold, low/high light and it should be properly ventilated and kept clean. Furthermore, it is also suggested that since 12-year-old children are in the concrete operational stage, it would be appropriate to use moving music, but other types of music could be used as well and the number of participants needs to be limited to 12 due to the difficulties of applying the creative methods in large groups. It has been determined that activities that convey personal and social values to the students such as cleanliness, health and cooperation can be included in the course plans for the“Systems in Our Body and Health”Unit with the creative drama method.