Sporcularda 'foam roller' ve masaj tabancasının dikey ve yatay sıçramaya etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of 'foam roller' and massage gun on vertical and horizontal jump in athletes
  1. Tez No: 829020
  2. Yazar: MIRONSHOKHBEK URINOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada Fenerbahçe Spor Kulübü alt takımında oynayan basketbolcularda masaj tabancası ve 'foam roller' uygulamalarının dikey sıçrama ve yatay sıçrama üzerindeki etkisinin karşılaştırmak ve incelemek amaçlanmıştır. Çalışmamıza yaş ortalaması 18±0,0 yıl olan ve vücut kitle indeksi 22,17±1,49 kg/m2 olan 15 basketbolcu dahil edildi. Tüm katılımcılar Masaj Tabancası (MT) ve 'Foam Roller' (FR) uygulamalarını yaptılar. Her iki grupta ortak 5 dakikalık bir ısınma programı yaptı. Tüm katılımcılar ilk olarak FR uygulaması yaparken 48 saat sonrasında MT uygulamasını yaptılar. Uygulamalardan önce ve sonra katılımcıların yatay sıçrama ve dikey sıçrama ölçümleri kaydedildi. Ölçümler arası farklılık olup olmadığını belirlemek için Wilcoxon sıralı işaretler testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effects of massage gun and 'foam roller' applications on vertical jump and horizontal jump in basketball players playing in Fenerbahçe Sports Club sub-team. Fifteen basketball players with a mean age of 18,0±0,0 years and a body mass index of 22,17±1.49 kg/m2 were included in our study. All participants performed Massage Gun (MT) and 'foam roller' (FR) applications. Both groups did a joint 5-minute warm-up program. All participants first applied FR and performed MT after 48 hours. Horizontal jump and vertical jump measurements of the participants were recorded before and after the applications. Wilcoxon ordinal signs test was used to determine whether there was a difference between measurements.