İnsan omuriliğinde kokain ve amfetamin ile düzenlenen transkriptin (CART) lokalizasyonunun araştırılması
Investigation of the localization of cocaine and amphetamin-regulatedtranscript (CART) in the human spinal cord
  1. Tez No: 829023
  2. Yazar: ÖYKÜ DENİZ KANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHAN ÇETİN, PROF. DR. GÜLGÜN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Fizyoloji, Anatomy, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Omurilik, merkezi sinir sistemindeki duyusal, motor, visseral ve refleks mekanizmalarda önemli rol oynar. Sıçan, kedi, fare ve insan omuriliği üzerinde yapılan önceki araştırmalar bazı nörokimyasal belirteçlerin varlığını ortaya koymuştur. Kokain ve amfetaminle düzenlenen transkriptin (CART) insan omuriliğindeki dağılımı üzerine literatürde mevcut bilgiler sınırlıdır. Ayrıca, CART'ın duyusal, motor ve limbik sistem işlevleriyle ilgili fonksiyonları tam olarak anlaşılamamıştır. Bu tez çalışmasında insan omuriliğinde CART'ın lokalizasyonu araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, %10 formalin ile fikse olan insan C1-Co1 omurilik segmentlerinde kriyostat ile alınan transvers kesitlerde immunohistokimyasal boyama tekniğiyle CART'ın insan omuriliğindeki lokalizasyonu incelenmiştir. CART-IR lifler beyaz cevherde servikal, torakal, lumbal ve sakral segmentlerde anterior, lateral ve dorsal funikulusta izlendi. Arka boynuzda lamina I ve II'de yoğun CART-IR lifler ve az sayıda CART-IR nöronlar izlendi. Lamina III ve IV'te az sayıda, lamina V, VI ve VII'de orta yoğunlukta CART-IR lif ve nöronlar görüldü. Torakal ve üst lumbal omurilik segmentlerinde IML'de yoğun CART-IR nöronlara rastlandı. Lamina X'da ise az sayıda CART-IR nöron görüldü. Lamina VIII'de ve IX'da çok sayıda CART-IR nöronlar izlendi. Bu tez çalışması ile literatürde ilk kez insan omuriliğinde CART peptidinin lokalizasyonu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The spinal cord plays a significant role in sensory, motor, visceral, and reflex mechanisms of the central nervous system. Previous studies on the spinal cords of rodents, cats, mice, and humans has revealed the presence of various neurochemical markers. However, there is limited data regarding the distribution of cocaine- and amphetamine-regulated transcript (CART) peptide in the human spinal cord. Furthermore, the functions of CART related to sensory, motor, and limbic system processes remain incompletely understood. Therefore, this study aimed to determine the localization of CART in the human spinal cord. Human C1-Co1 spinal cord segments, fixed with 10% formalin and were cut on a transverse plane using a cryostat and stained for CART immunohistochemistry to detect the localization of CART in the human spinal cord. CART-IR fibers were observed in the anterior, lateral and dorsal funiculus of the white matter in all spinal cord segments. In the dorsal horn, in lamina I and II dense CART-IR fibers and a small number of neurons were observed. In lamina III and IV, a small number of CART-IR fibers and neurons, in lamina V, VII and VIII a moderate number of CART-IR fibers and neurons was observed. In thoracal and upper lumbar spinal cord segments, dense CART-IR was observed in neurons of the intermediolateral nucleus. In lamina IX and X, numerous CART-IR neurons and fibers were observed. With this study, the localization of CART peptide was revealed for the first time in the human spinal cord.