Vibration analysis of skew fiber-reinforced composite laminated plates
Çarpık fiber takviyeli kompozit tabakalı plakaların titreşim analizi
- Tez No: 82907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY ANLAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Tabakalı, fiber takviyeli, çarpık kompozit bir plakanın doğal frekanslarını elde etmek için analitik bir çalışma yürütülmüştür. Plakanın kenarları dört taraftan ya basit veya ankastre olarak mesnetlenmiştir. Yapı denklemlerinin türetilmesi için Klasik Tabakalı Plaka Teorisi kullanılmıştır. Paralel kenar biçimli çarpık bir plaka, bir çeşit dönüşüm aracılığyla standart bir birim kare şekline çevrilmiştir. Potansiyel enerji ve kinetik enerji denklemlerindeki değişkenler dikdörtgen koordinat sisteminden eğik koordinat sistemine değiştirilmiştir. Sistemin toplam enerjisi Ritz metodu kullanılarak, iki-boyutlu ortogonal polinomlardan oluşturulmuş, varsayılan yer değiştirme fonksiyonunun belirsiz katsayılarına göre minimize edilmiştir. İlgili özdeğer problemi çözülerek boyutsuz doğal frekans parametreleri elde edilmiş ve bazı durumlar için mod şekilleri çizilmiştir. Sonuçlar, kesinlik açısından mümkün olduğu kadar önceki çalışmalar ile karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT An analytical study is conducted to obtain the natural frequencies of a laminated fiber reinforced skew composite plate. The boundaries of the plate are either simply supported or clamped at all edges. The Classical Laminated Plate Theory is used for the derivation of constitutive equations. A parallelogram shaped skew plate is mapped into a standard unit square by means of a transformation. The variables of the potential energy and kinetic energy expressions are changed from rectangular coordinates to oblique coordinates. The total energy of the system is minimized utilizing the Ritz method with respect to the undetermined coefficients of the assumed displacement function, formed using two-dimensional orthogonal polynomials. The non-dimensional frequency parameters are obtained solving the related eigenvalue problem and the mode shapes are plotted for some cases. The results are compared to those available in literature for accuracy.