A Numerical analysis for hydrodinamic dispersion phenomena in earthen barriers under solid waste disposal areas
Katı atık depolama alanları altında bulunan kil katmanları içindeki hidrodinamik yıyınım hareketinin numerik analizi
  1. Tez No: 82908
  2. Yazar: MELİH GİRAY GÖKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM D. AVCI, PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
KISA ÖZET Bu çalışmanın temel konusu katı atık depolama alanları altındaki kil katmanlarının içinde oluşan çözülmüş madde akımının konsantrasyonunu incelemektir. Bu inceleme için matematiksel çözümde sonlu farklılıklar metodu kullanılmıştır. Ayrıca ön bilgi ve açıklama olarak katı atık alanları tasarımı ve yönetimi ile ilgili açıklamalar da yapılmıştır. Bu çalışma madde taşınımı olan her alanda uygulanabilecek şekilde düşünülmüştür. Suni kil katmanları, doğal kil katmanları, farklı özelliklere sahip zemin ve katmadan bu konu ve çalışma çerçevesinde incelenebilir. Analitik tekniklerin incelenmesi ve sınır şartlarının açıklanması ile katı madde taşınanı ile ilgili genel kurallar çizilerek problemin çözümü için gerekli çalışma yapılmıştır. Madde taşınımında boyut faktörleri göz önüne alınmış ve formül oluşturulmasında kullanılmıştır. Nümerik teknikler ve kullanımları incelenmiş ve gösterilmişlerdir. Katı madde taşınımı için örnek bir çalışma ele alınarak incelenmiştir. Bir bilgisayar programı geliştirilerek katı madde taşınımı sonlu farklılıklar metodu ile çözülmüş ve grafıklenmiştir. Bu program Windows platformu için geliştirilmiş olup 95,98,NTwks, NT desteği bulunmaktadır. Yazılım olarak C++ kullanılarak yazılmış olup MSVisual C++ ortamında geliştirilmiştir. Bu program bir örnek çalışmaya da uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The objective of this research is the investigation and visualization of dispersion phenomena in earthen barriers under solid waste disposal areas with finite difference method. The aspects of landfill design are summarized in order to provide background information. This study can be applicable in any case which consernes solute transport phonemena. Artificial clay liners, natural clay liners, soil layers and aquifers that have different composition of materials can be considered in the perspective of this study. Analytical techniques for the analyse of dispersion phonemena are presented. Internal and external factors that affect this action have been outlined. The formulae and their derivations with dimension factors are demonstrated. Boundary conditions are defined to formulate the problem. Numerical techniques and their utilization are investigated. These techiques are described and demonstrated. The predictions for solute transport into underlying aquifers are illustrated with a case study. A computer program is developed in order to analize solute transportation and demonstrate it graphically. This program is developped for Windows platform with 95, 98, NTwks, NT support. It is a C++ Program which is developped on MSVisualC++ environment. This numerical model is applied to as a case study.