Critical analysis of wi-fi standards encryption types, wireless network weaknesses, methods of penetration and protection
- Tez No: 829070
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ABDULKADER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dünyanın her yerindeki tüm insanlar interneti günlük olarak kullanıyor, çünkü bu modern yaşam ve insan yaşamında kesinlikle gerekli olan birçok alanda güvenilen, İnternet dünyasına giriş yapan ilk nokta olduğu için zaman ve emekten tasarruf etmek için Wi-Fi üzerinden ve bu ağ üzerinden veriler ağ dünyasına iletilir İnternet olarak adlandırılan bu Bilimsel tez, bunun nasıl olduğunu tam olarak açıklayacaktır. kablosuz ağlar çalışır, kablosuz iletişim süreci ağlar arasında nasıl gerçekleşir? kullanıcı ve Wi-Fi, verilerin kullanıcı ve erişim noktaları arasında radyo dalgaları aracılığıyla nasıl iletildiği dalga kanalları tarafından ve bu verilerin koruma yoluyla davetsiz misafirlerden nasıl korunacağı protokolleri WEP, WPA, WPA2 ve WPA3 Bu bilimsel ana dönüştürücü olan tezi ve bu protokollerin nasıl çalıştığı ve her biri için şifreleme algoritmalarını açıkladığı protokolünü ayrı ayrı kontrol edin ve tüm koruma protokollerini hız, güvenlik, şifreleme gücü ve modernliğin yanı sıra bunların zayıf yönlerine odaklanacağız. protokolleri ve bilgisayar korsanının bunlardan nasıl yararlanabileceğini ve tüm yöntemleri açıklayacağız. öğrenme ve koruma amacıyla Wi-Fi ağlarını ayrıntılı olarak hacklemek ve Toplumun gelecekte karşılaşabileceği hataların ve güvenlik açıklarının keşfedilmesi, insanların güvenliği için büyük bir tehlike. Bu çalışma sayesinde, eksiksiz ve yeterli kablosuz ağların şifreleme, koruma ve sızma testleri hakkında bilgi, Bu saldırıların önlenmesine izin vermek ve girişini önlemek için gerekli önlemleri almak. bilgisayar korsanları, tüm penetrasyon testi yöntemleri pratikte bunlardan biri kullanılarak uygulandı. Linux sistemine dayalı ve harici bir ağ kullanan penetrasyon işletim sistemleri Modem ve bunun nedeni teste ücretsiz olarak girmek için gerekli araçlar var.
Özet (Çeviri)
All people around the world use the Internet on a daily basis, as it complements the face of modern life, and it is relied upon in many areas that are absolutely necessary in human life, in order to shorten time and effort, as it is the first point that enters the world of the Internet via Wi-Fi, and from through this network the data is transmitted to the networked world which is called the Internet, this Scientific thesis will provide a full explanation of how wireless networks work, how the wireless communication process takes place between the user and Wi-Fi, how data is transmitted between the user and access points via radio waves by wave channels, and how to protect this data from intruders through the protection protocols WEP, WPA, WPA2, and WPA3 Which is the main transformer of this scientific thesis, and how these protocols work and explain the encryption algorithms for each protocol separately and compare all protection protocols in terms of speed, security, encryption strength and modernity, as well as we will focus on the weaknesses of these protocols and how the hacker can benefit from them, and we will explain all methods of hacking Wi-Fi networks in detail for the purposes of learning and protection And discovering errors and vulnerabilities that society may face in the future, which may cause a great danger to people's security. Through this study, we provide complete and sufficient information about encryption, protection and penetration testing of wireless networks, allowing to avoid these attacks and take the necessary measures to prevent the entry of hackers, all methods of penetration testing were applied in practice using one of the penetration operating systems based on the Linux system and using an external network modem, and that Because there are the necessary tools to take the test for free.