Border control using human shape detection
- Tez No: 829077
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yüz tanıma, iyi bilinen bir biyometrik tanımlama türüdür, çünkü tanınanların yaşamlarına minimum müdahale ile yüksek düzeyde doğruluk sağlayabilir. Yüz kimlik doğrulama prosedürünü işlemek için birkaç benzersiz yöntem vardır. Bu işlemlerin çoğu için önemli güvenlik önlemlerine uyulmalıdır. Otomatik sınır kontrolü (ABC) sisteminde hem makine öğreniminin hem de derin öğrenmenin teorik temelleri derinlemesine incelenir. Birincil ilgimiz sinir ağlarında ve daha spesifik olarak nöronal bağlantıların evrişimli ağlarında yatmaktadır. Ek olarak, derin sinir ağlarının gerçek dünyaya göre nasıl eğitileceğini gösteriyoruz. Deniz ortamında elde edilen fotoğraflardan oluşan yüz ve nesne veri kümelerini kullanarak testler yaptık. Bu araştırmalarda, resimlerin sınıflandırılması için derin cnn'lerin performansını eğitmek ve değerlendirmek için birden fazla teknik kullanılmaktadır. Hızlı kategorizasyon, gerçek zamanlı nesne tanıma kullanan uygulamalar için mutlak bir gerekliliktir. Bu nedenle, modellerin hesaplama performansı, görüntü kategorizasyonunu tamamlamak için gereken süre incelenerek ölçülür. Denemeleri tamamladıktan sonra sonuçları tartışacağız ve bunları geçmiş çalışma bulgularıyla karşılaştıracağız. Ek olarak, çalışmanın sınırlamalarını ele alıyor ve diğer araştırma yollarını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Face recognition is a well-known kind of biometric identification because it may achieve high levels of accuracy with minimum intrusion into the lives of those being recognized. There are several unique methods for handling the facial authentication procedure. For a lot of these processes, significant safety measures must be observed. In the automated border control (ABC) system the theoretical foundations of both machine learning and deep learning are examined in depth. Our primary interest lies in neural networks, and more specifically convolutional networks of neuronal connections. Additionally, we demonstrate how to train deep neural networks in accordance with the real world. We conducted tests utilizing face and object datasets comprised of photos acquired in a maritime setting. In these investigations, multiple techniques are used to train and evaluate the performance of deep CNNs for the classification of pictures. Rapid categorization is an absolute requirement for applications using real-time object recognition. Because of this, the computational performance of the models is measured by examining the time required to complete image categorization. After completing the trials, we will discuss the outcomes and compare them to past study findings. In addition, we address the limitations of the study and recommend other research avenues.