Matematik dersi öğretim programının CIPP değerlendirme modeline göre incelenmesi
Examination of the mathematics curriculum according to the CIPP evaluation model
  1. Tez No: 829080
  2. Yazar: HİCRET ULU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRŞET ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, matematik dersi öğretim programını CIPP değerlendirme modeline göre incelemek amacıyla yapılmıştır. Nicel ve nitel olarak yapılan bu çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. İzmir'de yapılan bu çalışmada toplam 269 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları ölçek ve yarı-yapılandırılmış görüşme formudur. Nicel veriler betimsel istatistikler, t-testi, ANOVA testi, Kruskal Wallis-H testi ve Mann-Whitney U testi kullanılarak, nitel veriler ise içerik analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre sınıf öğretmenleri programın bağlam ve girdi değerlendirme boyutlarında“kararsızım”katılma durumunda iken süreç ve ürün boyutlarında“katılıyorum”düzeyindedirler. Sınıf öğretmenlerinin matematik dersi öğretim programının bağlam, girdi, süreç, ürün, girdi (ders kitabı), girdi (süre), girdi (materyal) ve girdi (kazanım) değerlendirme boyutlarına ilişkin görüşleri arasında cinsiyet, mesleki kıdem, öğrenim durumu, mezun olunan fakülte, sınıf mevcudu, okuldaki sınıf öğretmeni sayısı, hizmet içi eğitim alma durumu, okul türü, okutulan sınıf değişkenine göre anlamlı fark bulunmamaktadır. Öğretmenler; programın amaçlara uygun olduğunu belirtmelerine rağmen amaçları ifade edememişlerdir. Öğretmenler kazanımların öğrenci seviyesine uygun olduğunu belirtmekle birlikte öğrencilerin hazırbulunuşluklarının düşük olduğunu da belirtmişlerdir. Katılımcıların büyük bir kısmı ders saatinin (zaman) yetersiz, kazanım sayısının fazla, etkinliklere ayrılan sürenin yetersiz, materyallerin yetersiz sayıda, ders kitabındaki etkinlik sayısının az olduğunu düşünmektedir. Öğretmenler ayrıca programın ölçme ve değerlendirme etkinliklerinin ve değerlendirme materyallerin yetersiz olduğunu belirtmişlerdir. Bir kısmı da ölçme araçlarının yetersiz ve kullanışsız olduğunu, ürün elde etmede istenen sonuca ulaşılmadığını belirtmiştir. Matematik ders saatinin ve materyal sayısının artırılması, kazanım sayısının azaltılması, öğrenci hazırbulunuşluğunu yükseltecek planlamaların yapılması programın uygulanmasını olumlu yönde etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the mathematics course curriculum according to the CIPP evaluation model. Mixed method was used in this study, which was conducted both quantitatively and qualitatively. A total of 269 classroom teachers participated in this study conducted in Izmir. The data collection tools of the research are scale and semi-structured interview form. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics, t-test, ANOVA test, Kruskal Wallis-H test and Mann-Whitney U test, and qualitative data were analyzed using content analysis technique. According to the results of the research, classroom teachers are at the“undecided”level of agreement in the context and input evaluation dimensions of the program, while they are at the“agree”level in the process and product dimensions. Among the classroom teachers' views on the context, input, process, product, input (textbook), input (duration), input (material) and input (achievement) evaluation dimensions of the mathematics curriculum; there is no significant difference according to the variable of include gender, professional seniority, educational background, faculty of graduation, class size, number of classroom teachers in the school, in-service training status, school type, and class taught. Teachers; Although they stated that the program was suitable for the purposes, they could not express the objectives. Although teachers stated that the achievements were appropriate to the student level, they also stated that the students' readiness was low. Most of the participants think that the course hours (time) are insufficient, the number of learning outcomes is high, the time allocated to activities is insufficient, the number of materials is insufficient, and the number of activities in the textbook is low. Teachers also stated that the measurement and evaluation activities and evaluation materials of the program were insufficient. Some of them stated that the measurement tools were insufficient and useless and that the desired result was not achieved in obtaining the product. Increasing mathematics course hours and the number of materials, reducing the number of achievements, and making plans to increase student readiness can positively affect the implementation of the program.